zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM ZDVOJNÁSOBÍ SVŮJ ROZPOČET

01.04.2014
Dotace
NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM ZDVOJNÁSOBÍ SVŮJ ROZPOČET

 PAVEL TYKAČ JEŠTĚ V DUBNU PŘIHODÍ DVĚ MILIARDY ZE SVÉHO...

úterý 1. dubna 2014

Právě spuštěný program Nová zelená úsporám získal pro letošek nečekanou finanční injekci. Majitel společností Czech Coal a Severní energetická, finančník Pavel Tykač, se rozhodl k částce 1,9 miliardy vyčleněné vládou přihodit dvě miliardy ze svého účtu.

Pavel Tykač tak se zpožděním zareagoval na výzvu Hnutí DUHA z loňského srpna. Tehdy ekologická organizace oslovila s žádostí o příspěvek na podfinancovanou Zelenou úsporám sedm českých miliardářů, kteří zbohatli díky obchodu se stále dražšími fosilními palivy [1].

Kontroverzní podnikatel se po delším váhání rozhodl jít ostatním fosilním baronům příkladem. Svůj dar už oznámil ministru Richardu Brabcovi. Technické detaily převodu peněz na účet Státního fondu životního prostředí by měly být vyřešeny do poloviny dubna.

V emailové zprávě zaslané Hnutí DUHA Pavel Tykač sdělil:

"Ověřil jsem si, že Zelená úsporám funguje. Peníze skutečně končí u oprávněných příjemců a jsou efektivně využity pro dobrou věc. Ke státním 1,9 miliardám přidávám tedy dvě miliardy ze svého. Podmínkou pro využití mého daru je zachování bonusů pro obyvatele Ústeckého kraje. Vím, že Podkrušnohoří nejvíce trpí dopady těžby, na níž jsem vydělal miliardy. Věřím, že tentokrát jsem ve správný čas na správném místě. Inspirací pro toto rozhodnutí byl pro mě smutný příběh mého předchůdce Antonína Koláčka, který se dal na charitu příliš pozdě. Buddhismus sice neplánuji, ale nevylučuji další příspěvky lidem i krajině v Podkrušnohoří."

Pavel Tykač vydělal na tom, že mu stát téměř zdarma odevzdává své uhlí - za směšných 1,5 % jeho tržní ceny. Za čtyři roky tak Tykač a další uhlobaroni vyvedli na dividendách 17 miliard korun, zatímco stát vyinkasoval zlomek - jen 0,4 miliardy. Od minulého roku navíc Tykač provozuje zastaralou a neúčinnou uhelnou elektrárnu Chvaletice, kterou mu prodal ČEZ, ačkoli ji stát hodlal odstavit. Plýtvat uhlím se mu vyplatí, neboť miliardové škody na zdraví a životním prostředí, které elektrárna způsobuje, platíme z daní a dalších odvodů my všichni [2].

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:

"Pavel Tykač se jako první rozhodl vyhovět naší loňské žádosti adresované sedmi fosilním miliardářům, aby přispěli na podfinancovaný program Nová zelená úsporám. S klidem hráče rulety přihodil k letošní částce od státu ve výši 1,9 miliardy dvě miliardy ze svého. Hodil tak rukavici Martinu Romanovi nebo Danielu Křetínskému či dalším miliardářům, které jsme oslovili."

"Z Tykačova rozhodnutí mám ovšem smíšené pocity - jeho společnosti Czech Coal a Severní energetická ohrožují těžbou uhlí zdraví a domovy tisíců lidí, převracejí krajinu naruby a mohutně přispívají k českým emisím skleníkových plynů. Na druhou stranu mohl Pavel Tykač své peníze věnovat třeba na další díl knihy Václava Klause o neexistenci klimatických změn. Takhle aspoň pomůže tisícovkám domkářů."

"Zvažujeme, že Pavla Tykače za jeho příkladný čin navrhneme na udělení ceny TOP odpovědná firma, kterou každoročně vyhlašuje organizace Byznys pro společnost."Kontakty:

Karel Polanecký, program Energie, telefon 775 778 202, email karel.polanecky@hnutiduha.cz
Jan Piňos, média a komunikace, telefon 731 465 279731 465 279, email jan.pinos@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí