zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Teplárenské sdružení ČR: Letošní rok bude pro teplárenství klíčový

17.04.2014
Energie
Vytápění, zateplení
Teplárenské sdružení ČR: Letošní rok bude pro teplárenství klíčový

České teplárny dodávají teplo pro téměř 1,5 milionu domácností. V jakém stavu jsou tepelné sítě a co budou české teplárny stát investice do jejich provozu, pokud projde nové nařízení Evropské komise?

Stav tepelných sítí je v České republice různorodý - jsou zde oblasti se špičkovými parametry, ale i ve velmi špatném stavu. Postupně se daří nahrazovat parní sítě horkovodními, což přináší lepší regulovatelnost přenášeného výkonu a zásadně snižuje ztráty. Podle Teplárenského sdružení ČR je jejich obnova během na dlouhou trať a pomoc státu byla dosud minimální. Loni se poprvé, a v tomto programovacím období EU zřejmě také naposled, podařilo vypsat větší použitelnou výzvu právě na rekonstrukce tepelných sítí v rámci OP Životní prostředí. Nově by měly být rekonstrukce dálkového vytápění podporovány z OP Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost Ministerstva průmyslu a obchodu. Programové dokumenty však zatím nejsou schválené.

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉ KOMISE A JEJICH DOPAD NA TEPLÁRNY

Právě investice jsou pro teplárny zásadní, ať už plánované, či ovlivněné nařízením Evropské komise. >>Požadavky na snížení emisí samozřejmě lze stupňovat donekonečna,<< poznamenává Ing. Martin Hájek, Ph.D., ředitel Teplárenského sdružení ČR. >>Už dnešní úroveň třeba požadavků na odsíření je za ekonomickým optimem, i když vezmeme v úvahu externí náklady emisí. Imisní limit na oxid siřičitý se dnes v ČR už nikde nepřekračuje, přesto se stále stupňují požadavky.<<

Martin Hájek odhaduje, že požadavek na snížení emisního limitu o 35 % oproti již velmi přísné hodnotě ve směrnici o průmyslových emisích by znamenal zdvojaž ztrojnásobení nákladů na odsíření. Podle ředitele je nemožné, aby energetika v EU realizovala takové investice a současně nabízela elektřinu a teplo za ceny srovnatelné se světem. Lze předpokládat, že budou-li teplárny muset výrazně investovat, dotkne se to cen za dodávané teplo. Také toto téma zazní na konferenci Dny teplárenství a energetiky pořádané 23.- 25. 4. Teplárenským sdružením ČR v Hradci Králové.

TEPLÁRENSTVÍ V EVROPĚ

Tento stav lze částečně vnímat jako diskriminaci českých tepláren. Nejde však o problém pouze České republiky, podobně jsou na tom Slovensko i další země, především z východní Evropy. Ukázkově se k teplárenství chovají v Dánsku. Příklad Švédska a Finska také ukazuje, že teplárenství může velmi dobře fungovat v podmínkách volného trhu bez jakékoli podpory a regulace, pokud se mu neškodí. Sousední Německo se dnes snaží teplárenství masivně podporovat. >>Málo se ví, že Němci chtějí zvýšit podíl elektřiny vyrobené v kogeneraci na 25 % do roku 2020, což samozřejmě bez rozvoje teplárenství a tepelných sítí určitě nepůjde,<< říká Martin Hájek.

A které investice teplárny v brzké době čekají? Od roku 2016 začnou platit nové podmínky, jež budou muset teplárny dodržet. Teplárny odhadují nezbytné investice mezi 15 a 20 mld. Kč. Zcela jistě je firmy nepokryjí z vlastních zdrojů a budou hledat externí financování. Část peněz pomohou pokrýt i dotace z evropských fondů.

Rekonstrukce dálkového vytápění by nově měly být podporovány z OP Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost Ministerstva průmyslu a obchodu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí