zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Šumavě vysází stromky na více než sto hektarech

19.04.2014
Chráněná území
Les
Na Šumavě vysází stromky na více než sto hektarech

Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava letos vysází ještě o něco více stromů, než loni. Většinou to budou buky, jedle, ale i jeřáby. Vůbec nebude sázet smrky. Výsadba se plánuje do míst, které v minulých třech letech postihla kůrovcová kalamita - na Prášilsku, Srňsku a Modravsku. Na Zelený čtvrtek si na zdraví šumavských lesů mohou všichni připít originálním zeleným pivním speciálem.

Správa NP a CHKO Šumava letos vysadí 275 tisíc stromků, což je zhruba o deset procent více, než tomu bylo loni. Představuje to plochu přesahující 100 hektarů, což je plocha větší, než 100 fotbalových hřišť. Jejich skladba bude podobně rozmanitá jako v předchozím roce. Navíc se na Šumavě vůbec nebudou sázet smrky.

"Budeme sázet původní, místně příslušné dřeviny, jako je například jedle, buk, jeřáb nebo javor. Les s vyšším zastoupením melioračních a zpevňujících dřevin lépe odolává mimo jiné i větru nebo atakům kůrovců. Takový les na Šumavě potřebujeme," uvádí Petr Kahuda, odborník na ochranu šumavských lesů Správy NP a CHKO Šumava.

Listnaté stromy a jedle dříve tvořily téměř polovinu šumavských lesů, ale postupem času vymizely. V 19. století je tehdejší majitelé panství - Schwarzenbergové - částečně nahradili hospodářsky mnohem lépe využitelnými, ale ke kůrovcové nákaze náchylnými smrky. Ty jsou dnes v šumavských lesích zastoupeny zhruba 80 procenty.

Lesníci Správy NP a CHKO Šumava se snaží podíl smrků postupně snižovat a dlouhodobou péčí chtějí šumavské lesy co nejvíce přiblížit původnímu stavu.

"Při výsadbě systematicky snižujeme využití smrků, protože se zmlazuje přirozeně sám a dostatečně. Letos, oproti loňsku smrky z výsadby vynecháme úplně. Přirozená obnova smrku byla v letech 2010 - 2013 vykázána na ploše 432 ha. Investice do umělé obnovy smrku se již jeví jako zbytečné," vysvětluje Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava s tím, že přirozeně se samozřejmě zmlazují i jiné dřeviny, než smrk, i když ne na takových plochách.

"Při obnově lesa je účelné v maximální míře využívat přirozenou obnovu. V roce 2012 byla ve státních lesích NPŠ zaznamenána přirozená obnova na ploše 110 ha a v roce 2013 pak na 116 ha. Aktivní péčí se zaměřujeme především na zajištění v minulosti obnovených stanovištně vhodných dřevin, které se v konkurenci smrku zvýhodněného způsobem využívání lesa v minulosti velmi těžce prosazují," doplňuje Jan Kozel, náměstek ředitele pro lesní ekosystémy.

V roce 2013 bylo Správou Národního parku Šumava nesmrkovými dřevinami obnoveno 126 ha plochy (včetně podsadeb), v roce 2012 to bylo 132 ha plochy, v roce 2011 185 ha, v roce 2010 dokonce 200 ha. "Klesající trend v uměle obnovené ploše je logický a souvisí s postupným vyřazením smrku ze zalesňování a s nižší potřebou umělé obnovy na holinách. Dříve se i

v Národním parku Šumava vytvářely rozsáhlé holiny a proto bylo nutné na tyto holiny vysazovat nové stromky. Poslední dva roky netěžíme ani třetinu objemu dřeva, které se v Národním parku Šumava těžilo dříve a již tedy ani neděláme holiny. Menší množství holin určených k obnově je tím nejlepším důsledkem zvládnutí kůrovcové situace v posledních letech a proto nyní ušetříme jak na ochraně lesa, tak na výsadbě nových stromků," uvádí pěstební technik Petr Kahuda.

Stromy jsou pro Šumavu důležité svou retenční schopností - zadržují vodu, která nesteče po povrchu, ale tvoří zásoby spodních vod, které napájí prameny řek. Jeden vzrostlý strom zadrží přibližně 6 hektolitrů vody za rok. Výsadbu listnatých stromů a jedlí chystají lesníci v oblastech ve výšce pod tisíc metrů nad mořem a mimo bezzásahové zóny.

Díky plánované výsadbě bude Šumava opět zelenější. Zelené lesy jsou důležité nejen pro zadržení vody. Velmi důležitá je i schopnost odebírat ze vzduchu oxid uhličitý a vracet do něj kyslík.

Stejně jako v předchozích létech se nejvíce stromů vysadí v oblastech Modravy, Srní a Prášilska. A stejně jako v předchozích třech létech si mohou fanoušci zelené Šumavy připít zeleným pivním speciálem, Šumavě na zdraví. Ve dvaadvaceti hospodách a restauracích po celé Šumavě bude na Zelený čtvrtek - 17.4. 2014 - na čepu zelený speciál z pivovaru Starobrno.

"Jarní akcí Zelená pro Šumavu chceme nejen s místními obyvateli oslavit, že se nám daří rehabilitovat Šumavu. Šumava je od loňska zase o něco zdravější. Těšíme na setkání s místními, ale určitě si s námi zelené pivo dají i bližší či vzdálenější návštěvníci národního parku," těší se Jiří Mánek, ředitel Správy Národního parku Šumava. Zelené pivo si mohou šumavští fanoušci dát ve více než čtyřech tisících hospodách. Více o zeleném pivu na webových stránkách - www.zelenepivo.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí