zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Praha lidem zdarma půjčila 800 kompostérů, zaplatila tři miliony

15.04.2014
Bioodpady
Urbánní ekologie
Praha lidem zdarma půjčila 800 kompostérů, zaplatila tři miliony

Praha za poslední tři roky nakoupila a lidem bezplatně půjčila více než 800 nádob na domácí kompostování. Projekt, za který město zaplatilo kolem tří milionů korun, je určen především pro Pražany žijící v rodinných domcích se zahradou. V září město vyhodnotí úspěšnost akce. Na dotaz ČTK to řekla mluvčí magistrátu Petra Hrubá.

"Cílem je snížení podílu biologicky rozložitelného odpadu v komunálním odpadu a jeho maximální možné surovinové využití. Kompostování má navíc výchovný efekt," uvedla mluvčí.

Praha s žadateli uzavřela smlouvy o výpůjčce, na základě kterých lidé dostali zahradní kompostér o objemu přes 900 litrů. Ukládat do něj mohou biologický odpad z domácnosti a ze zahrady. Praha plánuje, že po skončení projektu kompostéry lidem věnuje. Záměr musí ještě schválit rada města.

"Jelikož zatím není projekt ukončen, není k dispozici celkové závěrečné vyhodnocení. Nicméně vzhledem k tomu, že magistrát neměl problém zapůjčit všechny zakoupené kompostéry, považujeme jej za velmi úspěšný," uvedla Hrubá. Praha rovněž eviduje několik desítek zájemců o účast v dalších letech.

K podobným akcím se připojila řada dalších měst. Lidé mohou zdarma žádat o kompostér prostřednictvím webových stránek www.odpadovecentrum.cz. Podle organizátorů je třídění odpadu pro stále větší počet lidí běžnou součástí života. Každý Čech během roku vytřídí kolem 40 kilogramů papíru, skla, plastů a nápojových kartonů. Na biologický odpad se ale stále zapomíná. Na skládkách tak končí cenná surovina, kterou je možné využívat třeba ke zkvalitnění jakosti půdy, píše se na serveru.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí