zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Teplá zima přispěla k čistšímu ovzduší, smogu bylo méně než loni

17.04.2014
Ovzduší
Teplá zima přispěla k čistšímu ovzduší, smogu bylo méně než loni

Nadprůměrně teplá zima přispěla k čistšímu ovzduší. V zimní sezoně 2013/2014 bylo vyhlášeno výrazně méně smogových situací než v loňském roce a ani jednou nemusel být použit signál regulace, při němž musejí některé podniky omezit výrobu. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Podle meteorologů díky vyšším teplotám vznikalo méně emisí z lokálního vytápění tuhými palivy a také z dalších zdrojů, které vyrábějí teplo. Na druhou stranu byla nedávná zima srážkově podprůměrná, což zase může smogovou situaci zhoršit.

Od loňského října do letošního března bylo ve všech oblastech, kde se kvalita ovzduší sleduje, vyhlášeno jen pět smogových situací, což je o devatenáct méně než loni. Tentokrát se přitom jednalo výhradně o lokality v Moravskoslezském kraji, aglomerace Ostravy, Karviné a Frýdku-Místku a zónu Moravskoslezsko. "Nejdelší smogová situace byla vyhlášena v březnu a trvala celkem 63 hodin. Průměrná délka trvání jednotlivých smogových situací byla 36 hodin," uvedl ČHMÚ.

Podle zákona o ochraně ovzduší z roku 2012 ČHMÚ vyhlašuje smogovou situaci za předpokladu, že aspoň na jedné měřicí stanici v dané lokalitě překročila 24hodinová průměrná koncentrace polétavého prachu hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový, a to ve dvou po sobě jdoucích dnech, tedy minimálně po dobu 25 hodin.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí