zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Provozovatelé vrakovišť musejí k vrakům pořizovat fotografie

18.04.2014
Odpady
Provozovatelé vrakovišť musejí k vrakům pořizovat fotografie

Provozovatelé vrakovišť budou podle nové vyhlášky, která začne ode dneška platit, muset ke každému autovraku nově pořídit fotodokumentaci. Do čtyř dnů od přijetí vozu ke sešrotování musí na ministerstvo životního prostředí poslat tři fotografie, které mají doložit totožnost vozu a jeho přítomnost na vrakovišti. Kromě fotodokumentace se zpřísňují i podmínky pro skladování autovraků.

Povinnost pořizovat fotodokumentaci loni zavedla novela zákona o odpadech. Podle ministerstva vzešla od samotných zpracovatelů, které prý znepokojoval stav přijímaných autovraků do některých zpracovatelských zařízení. Dostávaly se k nim často vypálené nebo částečně rozebrané. To je podle ministerstva důkaz toho, že s nebezpečným odpadem už nakládala neoprávněná osoba.

"Zároveň lze důslednou fotodokumentací předejít fiktivní likvidaci autovraků za účelem pouhého odhlášení vozidla z Centrálního registru vozidel, přičemž by s tímto vozidlem mohlo být dále nelegálně nakládáno," řekla ČTK Dominika Pospíšilová z tiskového odboru MŽP. Fotky budou muset být tři, a to identifikačního čísla, celého automobilu a jeho interiéru.

Pokud je provozovatel zapojen do programu Státního fondu životního prostředí, může získat pětisetkorunovou dotaci za zpracovaný autovrak. Podle MŽP bylo v letech 2011 a 2012 do programu zařazeno celkem 216 společností, jež dostaly dotaci na téměř 170 tisíc autovraků.

Za roky 2011 a 2012 se v České republice zpracovalo přes 250 tisíc vyřazených vozidel. Povinnost a náležitosti fotodokumentace k vrakům začnou platit až od 1. října a budou součástí podmínek k vyplacení dotace. Kontroly bude, tak jako doposud, provádět Česká inspekce životního prostředí.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí