zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Asijský smog zřejmě zesiluje bouře tvořící se nad Pacifikem

20.04.2014
Ovzduší
Asijský smog zřejmě zesiluje bouře tvořící se nad Pacifikem

Špatná kvalita ovzduší v Číně a dalších asijských státech má závažný vliv na vývoj počasí na severoamerickém kontinentu. Podle studie zveřejněné ve vědeckém akademickém sborníku PNAS bouře tvořící se nad Tichým oceánem zesilují vlivem částic ze znečištěného vzduchu.

"Jde o docela dramatický vliv. Vlivem toho znečištění se vytvářejí mohutnější a hustší mraky a s tím se pojí také více srážek," řekl stanici BBC jeden z autorů studie Yuan Wang z Kalifornského technologického institutu.
Některé oblasti v Asii se potýkají s vůbec nejhorším znečištěním ovzduší na planetě. V čínské metropoli Pekingu dosahují hodnoty škodlivin v ovzduší často hodnot ohrožujících zdraví. Nad limity stanovené Světovou zdravotnickou organizací se dostávají emise také v indickém Dillí.

Negativně to ovlivňuje nejen obyvatele těchto měst, ale přibývá také důkazů o škodlivém vlivu i ve vzdálenějších oblastech.

Američtí a čínští vědci se snaží závislost přesněji stanovit pomocí počítačových modelů. Zjistili, že prachové částice se dostávají prouděním vzduchu nad severní Pacifik a tam se promíchají se vzdušnými vodními kapkami. Vytváří se pak hustší mračna, z nichž se nad oceánem vytvářejí intenzivnější bouře.

"Znečištění pocházející z Asie ovlivňuje vývoj počasí v ostatních částech světa v zimním období, zejména v oblastech, které leží v cestě vzdušného proudění, tedy v Severní Americe," sdělil Yuan Wang.

Britská klimatoložka Ellie Highwoodová z Readingské univerzity k tomu řekla, že roste povědomí o tom, že atmosférické znečištění se projevuje nejenom lokálně, ale má vliv také na vzdálenější oblasti. Studie týkající se Tichého oceánu je podle ní dobrý příklad tohoto vlivu. Podobně prý se mohou prašné částice dostávat při monzunovém vzdušném proudění z jižní Asie do celého světa.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí