Dobrovolníci, kteří spolupracují s libereckou ZOO, pomáhají v Indonésii hladovým lidem...
Dobrovolníci, kteří spolupracují s libereckou ZOO, pomáhají v Indonésii hladovým lidem. Postavili stanici na chov brouků a vyrábějí hmyzí moučku. Zní to možná divně, ale právě hmyzí moučka je podle odborníků potravinou budoucnosti.
Pomáhat by měla především v zemích třetího světa, kde jsou častá zemětřesení, povodně nebo hladomory.
"Indonésii jsme si pro chovnou stanici zvolil, protože tam jsou vhodné chovatelské podmínky a snižují se tak náklady - je to jednodušší," vysvětluje Tomáš Bušina, jeden z těch, kteří na projektu pracují.
Cílem je vytvořit prototyp chovné stanice, která by pak mohla sloužit v rodinách nebo menších vesnicích. Hmyz lze totiž chovat i na kuchyňských zbytcích a nemajetní lidé by díky hmyzu měli přísun levného a kvalitního proteinu.
Chovné hmyzí stanice by se podle Tomáše Bušiny mohly rozšířit i do jiných zemí - všude tam, kde jich bude potřeba, tedy především v zemích třetího světa.
Jedna ukázková chovná stanice vyroste ale i v liberecké zoologické zahradě. Návštěvníci si v ní budou moci na vlastní kůži vyzkoušet, jak chutnají například placky nebo kaši z hmyzí moučky.
Liberečtí dobrovolníci tvrdí, že výsledek takového vaření vůbec není nechutný. Až v liberecké zoo vyroste slibovaná experimentální stanice, budete se o tom tedy moci přesvědčit sami.