zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Prodej elektromobilů roste, za dva roky by jich mohl být ve světě milión

24.04.2014
Ekologická auta
Prodej elektromobilů roste, za dva roky by jich mohl být ve světě milión

Počet elektrických osobních aut se loni více než zdvojnásobil, po celém světě jich jezdí více než 400 tisíc. Nejoblíbenější jsou ve Spojených státech, Japonsku a Číně. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnilo Centrum pro výzkum solární a vodíkové energie v Bádensku-Württembersku (ZSW).

Prodej elektrických vozů v posledních třech letech prudce roste, podle ZSW až o 100 procent ročně. Pokud by šel růst tímto tempem, už za dva roky by po světě mohlo jezdit celkem milion elektromobilů.

Největší zájem o elektrické vozy je v zemích, které mají programy na podporu prodeje těchto aut. Mezi největší prodejce elektrických vozů patří japonský Nissan, americká General Motors a japonská Toyota. Baterie do elektrických vozů pocházejí hlavně z Asie.

Třeba čínská vláda výrobu elektrických vozů přímo dotuje. Automobilkám přispívá na výrobu jednoho vozidla v přepočtu až 180 tisíc korun. Peking plánuje, že do roku 2020 bude pět procent všech aut v zemi elektrických, mají hlavně ulevit špatnému ovzduší uvnitř měst. Elektromobily jsou často symbolem zelenější dopravy.

Počet elektromobilů

USA ........................... 174 tisíc
Japonsko ................... 68 tisíc
Čína ........................... 45 tisíc

Další příčky podle počtu elektrických vozů patří evropským zemím, a to Francii, Nizozemsku, Norsku a Německu.

ZDROJ: ČT, praveno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí