zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Miliardář Prochorov prodal státu projekt hybridního vozu. Za symbolické euro

22.04.2014
Ekologická auta
Miliardář Prochorov prodal státu projekt hybridního vozu. Za symbolické euro

Vývoj ekologických vozů ë-mobil se kvůli oslabení rublu a poklesu poptávky v Rusku rychle prodražoval.

S velkou slávou před čtyřmi lety Michail Prochorov představil svůj nový projekt - levný automobil s kombinovaným pohonem na elektrický a spalovací motor. Teď se ale stahuje a celý projekt ë-mobil prodal státu. Za symbolickou částku jedno euro, píší ruská média. "Prochorov našel laciný odchod z automobilového průmyslu," uvedl list Kommersant. Vývoj vozů tím prý fakticky končí.

Rozhodnutí prodat projekt státnímu výzkumnému ústavu automobilů NAMI vysvětlila Prochorovova společnost Onexim prudkým růstem nákladů kvůli oslabení rublu. Roli v rozhodnutí hrál i pokles poptávky po autech v Rusku, kde se mezitím změnila hospodářská situace.

Původní idea ë-mobilu se opírala o představu dostupného ekologického vozu, ale vzhledem k růstu nákladů se předpokládaná cena vyšplhala až na milion rublů (asi 600 tisíc korun), tedy trojnásobek původních výpočtů. Výrobní linka tak nebyla ani zakoupena a projekt, který stál "několik stovek milionů eur", padl.

Zájem o technologie měly údajně i zahraniční firmy, ale společnost se rozhodla "principiálně" předat vše Rusku. Příslušnou smlouvu obě strany podepsaly již minulý týden, tvůrci si ponechali jen práva na značku ë. Zbývá ještě prodat továrnu v Petrohradu.

Předběžně si ë-mobil objednalo přes 200 tisíc zájemců. Zahájení výroby v Petrohradu se původně předpokládalo na rok 2012, stále se ale odsouvalo. Skeptici dokonce podezírali miliardáře, že od začátku blufoval a velkolepé plány byly jen součástí jeho prezidentské kampaně. V předloňských volbách ale Prochorov skončil až třetí.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí