zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výstupy mezinárodní konference Evropské sítě Zdravých měst WHO 2013

24.04.2014
Urbánní ekologie
Zdraví
Výstupy mezinárodní konference Evropské sítě Zdravých měst WHO 2013

Pod patronací Evropské kanceláře Světové zdravotní organizace (WHO) proběhla v minulém roce ve dnech 20. - 22. září 2013 v tureckém Izmiru pravidelná konference Evropské sítě Zdravých měst, která sdružuje 30 národních sítí s více než 1400 Zdravými městy a obcemi. Konference se zúčastnilo na 270 reprezentantů z 27 zemí - zejména pak zástupců měst, jejich sítí či odborných organizací. Setkání se zaměřilo na aktuální diskuse k Projektu Zdravé město WHO v jeho V. fázi a na zhodnocení dosažených aktivit. Společným sjednocujícím tématem byly "Inovace a sdílené postupy v institucionální podpoře zdraví a životní pohody obyvatel". Ke konferenci byl vydán ze strany WHO podrobný materiál shrnující jednotlivé prezentace a výstupy workshopů (stáhnout lze na odkazu níže).

Na programu konference bylo nejen zhodnocení dokončené V. fáze Projektu Zdravé město WHO (2009-2013), ale i příprava návazné VI. fáze. V příspěvcích byly prezentovány informace o souhrnných výsledcích evropské sítě Zdravých měst i jednotlivých národních sítích v zemích Evropy. Jednotlivé workshopy a sekce konference se zaměřily například na zdravý životní styl, zdravé městské prostředí, osvětu ke zdraví, zdravotní gramotnost či sdílené vládnutí a plánování pro zdraví. Prezentovány byly konkrétní odborné příspěvky k tématům jako jsou ekonomická stránka zdravotní prevence a propagace zdravého životního stylu či rizika spojená s přenosnými i nepřenosnými (civilizačními) onemocněními. V konkrétních příkladech z praxe se představila např. Velká Británie se svým konceptem rozvoje tzv. "odolných" komunit (resilient comunities), město Malmö prezentovalo např. městské plánování z pohledu řešení sociálních determinant zdraví. V rámci konference byla velká pozornost věnována samozřejmě i aktuálně platné tematické strategii Zdraví 2020 a stanoveným prioritám.

Další mezinárodní konference WHO na tato i další témata proběhne v letošním roce v řeckých Athénách v termínu 22. - 25. října 2014.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí