zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

České řeky jsou na minimech, vodáci vyhlížejí srážky

19.04.2014
Voda
Ekologická dovolená, cestování
České řeky jsou na minimech, vodáci vyhlížejí srážky

Průtoky českých řek klesly na mnoha místech na vodácké minimum, někde i pod něj. Nepomůže ani sníh, kterého v uplynulých dnech napadlo jen několik centimetrů. Pro zlepšení situace by bylo potřeba podstatně více srážek. Nejlépe sjízdná je nyní Berounka, sdělil dnes ČTK Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.

Úhlava je nesjízdná, Radbuza s obtížemi od Staňkova a Úslava se Mží jsou také pod minimem. Splavná je Vltava pod Vyšším Brodem, ovšem i tam je průtok kolem minima, stejně jako v Otavě ze Sušice.

Ohře, regulovaná přehradami na horním toku, nabízí rovněž průtok kolem vodáckého minima. "Splavná je i Lužnice, ovšem ve svižnějších úsecích pod Táborem je více kamenů než vody v korytě řeky," uvedl Jančar. Ani Sázava na tom není lépe, mezi Ledčí a Týncem se sjet dá, ale pod jezy jsou již mělčiny a pod Krhanicemi, kde je voda vedena spíše náhony, je řeka nesjízdná.

Na severu je voda jen v Ploučnici a v Orlicích, ovšem v Tiché a Divoké je splavný jen dolní tok. Labe je klasicky sjízdné od Dvora Králové a Jizera až od Malé Skály. Z menších toků je sice málo vody v Cidlině, přesto vodáci uspořádají její otevření zvané Želviáda.

Morava je splavná od Postřelmova, Bečva od soutoku, což je spíše rarita. Na Odru se mohou vodáci vydat jen v dolním toku nad Ostravou, Opava má vodu rovněž jen na dolním toku. Splutí Moravice s vypouštěním vody z Kružberka muselo být pro nedostatek vody zrušeno.

Na jihu Moravy je voda jen v dolních tocích Svratky a Jihlavy a na Dyji lze plout až pod Novými Mlýny, i pod Znojmem je vody málo. "Možná na Slovensku se setkáme s pár centimetry vody ve velkých řekách, jako je Hron či Váh, samozřejmě Dunajec, ale ani zde nebyla zima bohatá na sníh a tak vody příliš není," dodal Jančar.
Špatná situace je i v sousedním Rakousku, Německu nebo Polsku. Ani Regen, Kwisa nebo další vodáky často navštěvované toky vodou

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí