zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výběr poplatků za emise se nově rozdělí mezi fond, stát a kraje

24.04.2014
Ovzduší
Firemní ekologie
Výběr poplatků za emise se nově rozdělí mezi fond, stát a kraje

Výběr poplatků za znečištění ovzduší se má nově od roku 2017 dělit mezi Státní fond životního prostředí (SFŽP), jednotlivé kraje a stát. Do konce roku 2016 jde podle zákona o ochraně ovzduší veškerý příjem z poplatků do rozpočtu SFŽP. Od ledna 2017 se bude příjem rozdělovat na 65 procent pro státní fond, 25 procent pro kraje, na jejichž území se znečišťující zdroje nacházejí, a deset procent půjde do státní pokladny. O novém modelu přerozdělování dnes vládu informoval ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Snížení výnosů pro SFŽP se po změně dělení výnosu od roku 2017 odhaduje na 150 milionů korun, vyplývá z dokumentu, který má ČTK po jednání vlády k dispozici. Tato částka zahrnuje snížení příjmů o 35 procent, které se rozdělí mezi kraje a státní rozpočet, a také na uplatňování zákonných výjimek z placení poplatku.

Podle novely zákona o ochraně ovzduší došlo k výraznému poklesu poplatníků z 1123 na pouhých 522 při srovnání let 2012 a 2013, což ovlivnilo i pokles výnosu pro SFŽP. Pokles příjmů SFŽP se pravděpodobně částečně dotkne financování národních programů, předloni podle výroční zprávy klesly příjmy fondu na 2,43 miliardy korun. MŽP v dokumentu uvádí, že i přesto chce zachovat úlohu fondu jako instituce jednotné státní politiky ochrany životního prostředí.

Výdaje fondu na ochranu ovzduší v Moravskoslezském kraji převyšují podle dokumentu příjmy z poplatků na ochranu ovzduší vybraných v tomto kraji.

Předepsaná výše poplatků byla loni na severu Moravy 103,8 milionu korun, fond vyplatil žadatelům 663,8 milionu. Žadatelé čerpali podporu na ochranu ovzduší v Moravskoslezském kraji z Operačního programu Životní prostředí, Prioritní osy 2 Zlepšování kvality ovzduší, národního ministerského programu, jako je výměna kotlů, a Nová zelená úsporám.

Ministerstvo podporuje, aby se ponechala již schválená změna dělení výnosů z poplatků za znečišťování ovzduší. Nedoporučuje však, aby vznikl speciální program pro Moravskoslezský kraj. Státní fond prý přerozděluje žadatelům mnohanásobně více peněz, než je jeho výnos z poplatků ze znečišťování ovzduší v tomto kraji.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí