zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na ekologickou Cenu Josefa Vavrouška 2013 bylo nominováno 15 osobností! Laureát bude znám 5. června.

06.05.2014
Obecné
Na ekologickou Cenu Josefa Vavrouška 2013 bylo nominováno 15 osobností! Laureát bude znám 5. června.

Ředitel Krkonošského parku, soukromý zemědělec, pedagožka nebo podnikatel a vynálezce - i to jsou osobnosti, které letos veřejnost nominovala na Cenu Josefa Vavrouška, kterou uděluje Nadace Partnerství za konkrétní činy na podporu životního prostředí.

Nominovat na cenu mohla veřejnost prostřednictvím webových stránek www.cenajosefavavrouska.cz do konce dubna. "Celkem bylo nominováno 15 osobností z různých oborů a odvětví. Rádi bychom nyní všechny vyzvali, aby se na webových stránkách www.cenajosefavavrouska.cz zapojili do diskuze a okomentovali jednotlivé nominace. Komentáře pak pomohou odborné porotě při výběru," říká výkonný ředitel Nadace Partnerství Tomáš Růžička. Letošní laureát bude 5. června vyhlášen na slavnostním večeru v rezidenci primátora hlavního města Prahy. Kompletní seznam nominovaných kandidátů se nachází na nově spuštěných webových stránkách www.cenajosefavavrouska.cz.

Podle organizátorů není smyslem ocenění jen vyzdvižení činů konkrétní osobnosti, ale i podpoření debaty o současné ekologické situaci a jejích potřebách. "Velmi důležité rovněž je, aby se laureát stal příkladem pro ostatní, zejména pak pro mladou generaci," vysvětluje Tomáš Růžička s tím, že povolání, věk ani známá tvář nerozhodují.

Mezi dosavadními laureáty v sedmnáctileté historii jsou například ministr životního prostředí, bývalý poradce prezidenta či občanský aktivista, ale i filozof, právník nebo učitel," dodává Tomáš Růžička. Loni se laureáty ceny stali manželé Ivana a Jan Jongepierovi za propagaci vědeckých a ochranářských výsledků a popularizaci ekologické výchovy v oblasti Bílých Karpat i v rámci celé ČR.

Cena Josefa Vavrouška je spjata se jménem předního českého ekologa a zároveň federálního ministra životního prostředí, který před 19 lety, 19. března 1995, společně se svou dcerou Petrou tragicky zahynul pod lavinou. Josef Vavroušek byl jedním z hlavních protagonistů konceptu trvale udržitelného rozvoje nejen u nás, ale i v rámci celé Evropy. "Jako vůbec první například uspořádal setkání evropských ministrů svého rezortu a jeho odkaz tak dodnes zůstává inspirací k většímu respektu vůči životnímu prostředí," doplňuje Tomáš Růžička. "Letošní rok v září by Josef oslavil 70. narozeniny. I proto bychom chtěli oslovit všechny, kteří na něj mají nějakou vzpomínku, aby nám ji poslali na mail tomas.ruzicka@nap.cz. Chceme touto formou připomenout Josefovy myšlenky a dodat odvahu všem, kteří sdílejí stejné nebo podobné hodnoty jaké prosazoval Josef Vavroušek."

Generálním partnerem letošního ročníku Ceny Josefa Vavrouška je společnost Českomoravský cement.

Více informací www.cenajosefavavrouska.cz.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí