Čtvrtek, 28. března 2024

Evropské sítě Zdravých měst v dubnu 2014 v Kodani. O čem se jednalo?

Evropské sítě Zdravých měst v dubnu 2014 v Kodani. O čem se jednalo?

Po necelém roce se opět sešli zástupci národních sítí Zdravých měst v dánské Kodani, aby na pracovním setkání diskutovali aktuální otázky spojené s rozvojem Zdravých měst, obcí a regionů v evropských zemích, Rusku a Izraeli. Setkání, které proběhlo od 2. do 4. dubna 2014, hostila Evropská kancelář WHO (Světová zdravotní organizace) a zúčastnilo se jej celkem 14 národních koordinátorů i řada dalších expertů na problematiku podpory zdraví.

Hlavním tématem byla nová strategie Zdraví 2020 - dlouhodobý plán, který má za cíl zlepšit podmínky pro život ve městech, kde má podle některých předpovědí žít do roku 2030 téměř 80 % světové populace. Jak zdůraznil dr. Agis Tsouros, ředitel jedné z významných divizí WHO (Division of Policy and Governance for Health and Well-being), "dnes je to otázka demokracie, svobodného přístupu ke zdraví a podmínkám, které ho podmiňují". Zdraví by mělo být nedílnou součástí "dobrého vládnutí" a toto téma by mělo figurovat prakticky ve všech politikách, ať již je to doprava či životní prostředí nebo energetika.

Důležitým tématem byla také nová, již VI. fáze realizace myšlenek Zdravých měst v letech 2014-2018, která bude zaměřena na další integraci programů podpory zdraví na místní úrovni a jejich užší propojení s národními strategiemi a koncepcemi. Zástupci jednotlivých zemí představili své přístupy a postupy, které hodlají uplatnit v této nové fázi, diskutovali klíčové kompetence národních koordinátorů či možnosti národních sítí podporovat své členské municipality. Tématem byla opět i mezinárodní spolupráce evropských sítí, sdílení dobré praxe i mezinárodní projekty z nového programu EU Horizont 2020.

Na setkání se sešli zástupci národních sítí Zdravých měst z Dánska, Izraele, Německa, České republiky, Francie, Řecka, Norska, Finska, Chorvatska, Lotyšska, Ruska, Španělska, Turecka a Baltské asociace sítí Zdravých měst a spolupracujícího centra WHO v Belfastu, ve Spojeném království.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů