zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropské sítě Zdravých měst v dubnu 2014 v Kodani. O čem se jednalo?

11.05.2014
Urbánní ekologie
Zdraví
Evropské sítě Zdravých měst v dubnu 2014 v Kodani. O čem se jednalo?

Po necelém roce se opět sešli zástupci národních sítí Zdravých měst v dánské Kodani, aby na pracovním setkání diskutovali aktuální otázky spojené s rozvojem Zdravých měst, obcí a regionů v evropských zemích, Rusku a Izraeli. Setkání, které proběhlo od 2. do 4. dubna 2014, hostila Evropská kancelář WHO (Světová zdravotní organizace) a zúčastnilo se jej celkem 14 národních koordinátorů i řada dalších expertů na problematiku podpory zdraví.

Hlavním tématem byla nová strategie Zdraví 2020 - dlouhodobý plán, který má za cíl zlepšit podmínky pro život ve městech, kde má podle některých předpovědí žít do roku 2030 téměř 80 % světové populace. Jak zdůraznil dr. Agis Tsouros, ředitel jedné z významných divizí WHO (Division of Policy and Governance for Health and Well-being), "dnes je to otázka demokracie, svobodného přístupu ke zdraví a podmínkám, které ho podmiňují". Zdraví by mělo být nedílnou součástí "dobrého vládnutí" a toto téma by mělo figurovat prakticky ve všech politikách, ať již je to doprava či životní prostředí nebo energetika.

Důležitým tématem byla také nová, již VI. fáze realizace myšlenek Zdravých měst v letech 2014-2018, která bude zaměřena na další integraci programů podpory zdraví na místní úrovni a jejich užší propojení s národními strategiemi a koncepcemi. Zástupci jednotlivých zemí představili své přístupy a postupy, které hodlají uplatnit v této nové fázi, diskutovali klíčové kompetence národních koordinátorů či možnosti národních sítí podporovat své členské municipality. Tématem byla opět i mezinárodní spolupráce evropských sítí, sdílení dobré praxe i mezinárodní projekty z nového programu EU Horizont 2020.

Na setkání se sešli zástupci národních sítí Zdravých měst z Dánska, Izraele, Německa, České republiky, Francie, Řecka, Norska, Finska, Chorvatska, Lotyšska, Ruska, Španělska, Turecka a Baltské asociace sítí Zdravých měst a spolupracujícího centra WHO v Belfastu, ve Spojeném království.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí