zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

I menší výrobci energie si nově mohou vyměňovat emisní stropy

07.05.2014
Ovzduší
Firemní ekologie
I menší výrobci energie si nově mohou vyměňovat emisní stropy

Menší výrobci elektřiny a tepla, kteří provozují jen jeden zdroj emisí, si nově budou moci vyměňovat nevyčerpané limity pro vypouštění znečišťujících látek. Prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona o ochraně ovzduší, která to umožňuje. ČTK to dnes sdělil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Uvedená novela je jednou z šesti norem, pod které prezident v pondělí připojil svůj podpis.

Novela má odstranit diskriminaci menších provozovatelů vůči větším, neboť dosavadní zákon umožňuje přesouvání tzv. emisních stropů pouze mezi stacionárními zdroji jednoho provozovatele. Uvedené přesouvání nebude podle tvůrců možné do oblastí, kde jsou překračovány imisní limity, ale spíše je z nich může odvést.

Předloha dává také pravomoc stanovovat podmínky pro provoz zdrojů znečištění vedle ministerstva životního prostředí a krajských úřadů rovněž obcím s rozšířenou působností. Novela mění i podmínky podávání poplatkových přiznání, neměla by se podávat, pokud souhrn poplatků nepřekročí 50.000 korun ročně.

Norma počítá i s tím, že u pozemních komunikací, kde imisní limity nepřekročí úroveň danou vyhláškou, nebude nutné vytvářet kompenzační opatření. Nynější zákon naproti tomu umožňuje výjimku jen u stacionárních zdrojů znečištění.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí