zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čtvrtina německých firem přijde o zvýhodněnou cenu elektřiny

16.05.2014
Energie
Čtvrtina německých firem přijde o zvýhodněnou cenu elektřiny

Téměř 500 německých firem ztratí nárok na výjimku z placení příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů energie. Na 1500 firem, které si výjimku zachovají, bude platit příspěvek ve dvojnásobné výši proti současným 0,05 centu (1,4 haléře) za kilowatthodinu. Počítá s tím návrh zákona, který dnes schválila německá vláda. Podle televize N24 ale omezení počtu zvýhodněných firem nepovede ke zlevnění proudu pro domácnosti.

Příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů platí spotřebitelé v ceně elektřiny. Zatímco domácnosti a malé firmy odvádějí příspěvek v plné výši, která činí 6,27 centu (1,72 Kč) za kilowatthodinu, firmy s energeticky náročnou výrobou dosud platily 0,05 centu za kilowatthodinu.

Nová pravidla zpřísňují podmínky pro udělení výjimky. Nově na ni budou mít nárok jen ty firmy s energeticky náročnou produkcí, které se potýkají se silnou konkurencí na trzích mimo Evropskou unii. Kvůli tomuto opatření přijde o zvýhodnění zhruba čtvrtina podniků. Pro ty, které si výjimku zachovají, se cena "zelené přirážky" zvýší na 0,1 centu (2,8 haléře) za kilowatthodinu.

Na omezení nároku na výjimku z placení příspěvku se Německo v dubnu dohodlo s Evropskou komisí. Ta prověřovala systém výjimek od loňského prosince na základě stížnosti některých zemí EU, že Berlín tímto způsobem poskytuje domácímu průmyslu nepovolenou státní podporu. Německo výjimku obhajovalo s tím, že její odvolání by ohrozilo konkurenceschopnost jeho průmyslu a mohlo by vést k zániku tisíců pracovních míst.

Vláda předpokládá, že celkový objem zvýhodnění pro průmysl zůstane na současných 5,1 miliardy eur (140 miliard Kč). Výše "zelené přirážky" pro domácnosti a malé firmy se také snižovat nebude, podle vládních předpokladů by ale v budoucnu neměla ani výrazně růst, jako tomu bylo v předchozích letech.

Příspěvek na obnovitelné zdroje obsažený v ceně elektřiny slouží k pokrytí rozdílu mezi tržní cenou elektřiny a garantovanou cenou, kterou se stát zavázal provozovatelům obnovitelných zdrojů vyplácet. Podpora má přispět k většímu rozvoji obnovitelných zdrojů, které by podle plánů německé vlády měly v zemi nahradit jaderné elektrárny a část uhelných.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí