zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Klidné lokality stále existují, je třeba je chránit

26.05.2014
Doprava
Hluk
Klidné lokality stále existují, je třeba je chránit

Až pětina Evropanů žije v oblastech zasažených nadměrným hlukem ze silniční dopravy..

V zájmu ochrany svého zdraví lidé potřebují alespoň dočasně uniknout z tohoto prostředí a vyhledávají klidná místa k práci, odpočinku a zdravému životu. Přehled přístupů k vymezení a ochraně klidných lokalit přináší publikace Evropské agentury pro životní prostředí (EEA), která vyšla při příležitosti Mezinárodního dne ochrany před hlukem, jenž připadá na 30. dubna.

EEA rovněž připravuje komplexní hodnotící zprávu o hlukové situaci v Evropě, jejíž vydání se očekává v průběhu roku 2014.

Klidná místa nemusí být nezbytně zcela tichá, zásadní je, aby byla ochráněna od nepříjemných a rušících zvuků pocházejících z lidských aktivit. Přirozené přírodní zvuky (např. šumění lesa nebo vody) mohou mít na lidskou psychiku a zdraví naopak příznivý vliv. Při vymezení klidných lokalit je proto důležité zabývat se zejména zdroji hluku, nikoliv výhradně absolutní hladinou hlukové zátěže.

V souvislosti s ochranou akusticky kvalitního prostředí organizuje EEA společně se Sdružením pro snižování hluku Nizozemska a Spojeného království soutěž The European Soundscape Award o inovativní produkt, kampaň nebo projekt pro snížení hlukové zátěže obyvatelstva.

Přihlášky do soutěže je možné zasílat do 18. srpna 2014, více informací v angličtině je k dispozici zde, informace je zveřejněna také zde.

Zdroj: CENIA

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí