zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Straka z TOP 09 kritizuje evropské nařízení proti invazním druhům

15.05.2014
Příroda
Straka z TOP 09 kritizuje evropské nařízení proti invazním druhům

Zastupitel Brna-středu a kandidát do Evropského parlamentu Bohumil Straka (TOP 09) považuje evropské nařízení proti invazním neboli nepůvodním druhům za netransparentní. Podle něj budou o existenci cizích rostlin a živočichů v České republice rozhodovat úředníci z Bruselu, kteří neznají české poměry. Nařízení před měsícem schválil Evropský parlament podle pozměňovacího návrhu europoslance Pavla Poce (ČSSD). V těchto dnech bude platnost nařízení, které má za cíl škodlivé druhy vymýtit, potvrzovat Rada EU.

Podle Straky návrh přinese spoustu problémů. "Europoslanec a navrhovatel Poc je navíc ve střetu zájmů, protože jeho rodina provozuje dlouhodobý byznys na odstraňování invazních druhů z dotací unie," řekl dnes novinářům Straka.

Podle Straky není návrh transparentní. "Je to paskvil, který dává neskutečnou rozhodovací pravomoc úředníkům a bianko šek ekobyznysmenům s obrovskými prostředky na vymýcení takzvaných nepůvodních druhů," řekl Straka, který je myslivec a předseda výboru Mezinárodní asociace pro sokolnictví IAF. Dodal, že o existenci například bažantů nebo akátů tak budou rozhodovat od stolu úředníci z Bruselu.

Nařízení proti invazním druhům Straka jako takové neodsuzuje. "Myšlenka je dobrá, ale původní znění zavádělo zákaz 50 jednoznačně problémových druhů. Podle pozměňovacího návrhu Pavla Poce však nebude mít nařízení žádný limit a reálně by měl zákaz zahrnovat okolo 1800 druhů," upozornil.

V konečném důsledku se může celá situace dotknout i jeho samotného, protože chová káně harrisovo. "Mám dva ptáky a po zavedení návrhu ke mně klidně někdo může přijít inspekce, vzít mi je a utratit. Mám je přitom nejen k lovu, ale i jako mazlíčky, které jsem si vychoval," řekl Straka. Stejná situace může podle něj potkat zahrádkáře, myslivce, rybáře, akvaristy, zemědělce, lesníky i zahrádkáře, kteří chovají nebo pěstují cizí druhy.

Invazní druh je na daném území nepůvodní, který se nekontrolovaně šíří a agresivně vytlačuje původní druhy. Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) již dříve napočítala přes 10.000 druhů, které představují nebezpečí pro druhovou různorodost a pro lidské zdraví. Celkové hospodářské škody způsobované invazními nepůvodními druhy vyčíslila agentura na 12 miliard eur ročně, tedy asi 330 miliard korun.

Lenka Horáková

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí