zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kraj rozhodl, že Údolí Velké Hané už nebude přírodní památkou

15.05.2014
Chráněná území
Kraj rozhodl, že Údolí Velké Hané už nebude přírodní památkou

Údolí Velké Hané na Prostějovsku už nebude přírodní památkou. Rozhodli o tom krajští radní, kterým zrušení této přírodní památky doporučila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. ČTK to řekla mluvčí hejtmanství Kamila Navrátilová.

"Hlavním důvodem zrušení je převažující výskyt kulturních lučních a lesních společenstev, která omezují možnost výskytu vzácných druhů rostlin a živočichů. Zrušení ochrany zvláště chráněného území bylo před hlasováním radních projednáno jak s vlastníky, tak dotčenými obcemi," uvedla Navrátilová.

Údolí Velké Hané leží poblíž obce Drahany. Přírodní památkou byla tato lokalita původně vyhlášena kvůli tomu, že se zde vedle sebe zachovala torza vlhkomilné a suchomilné vegetace.

Za dobu existence Olomouckého kraje byl zrušen status zvláště chráněného území ve třech lokalitách. U přírodních památek Prameniště Hamerského potoka a Pod Panským lesem o tom rozhodla krajská rada a v případě přírodní památky Kamenice byl zrušen status zvláště chráněného území vyhláškou ministerstva životního prostředí.

"Od vzniku krajů v roce 2001 vyhlásila rada Olomouckého kraje již 37 zvláště chráněných území v kategorii přírodní památka nebo přírodní rezervace," podotkla Navrátilová.

Přírodní památka je území obvykle menší rozlohy, které je zřízené kvůli ochraně zajímavých přírodních objektů. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR nyní na území Olomouckého kraje eviduje 93 přírodních památek.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí