zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Novela zákona EIA bude od ledna 2015, slíbili ministři v Bruselu

16.05.2014
EIA
Novela zákona EIA bude od ledna 2015, slíbili ministři v Bruselu

Ministři Věra Jourová a Richard Brabec slíbili v Bruselu, že novela zákona o posuzování vlivů na životní prostředí takzvaném procesu EIA začne platit od 1. ledna příštího roku. Na nový zákon o EIA se čeká už dlouho. Kvůli tomu, že doposud není sladěna česká legislativa s evropskou, hrozí, že Evropská unie zastaví přísun veškerých dotací do ČR pro dalších šest let. Návrh zákona, který je v připomínkovém řízení, se však nelíbil českým nevládním organizacím kvůli omezování občanských práv.

Ministři o přípravách zákona ve středu informovali eurokomisaře pro životní prostředí Janeze Potočnika, ČTK dnes sdělila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Radka Burketová. "Pevně doufám, že se nám podařilo pana eurokomisaře pro životní prostředí Janeze Potočnika přesvědčit o tom, že po řadě nenaplněných českých slibů z minulosti lze konečně věřit novým ministrům, že dodrží harmonogram přijetí tohoto důležitého zákona," uvedl v tiskové zprávě ministr životního prostředí Brabec (ANO). Pokud by EK kvůli nepřijetí novely zastavila ČR proplacení velkých stavebních projektů, byla by to podle ministryně pro místní rozvoj Jourové (ANO) obrovská komplikace a ztráta.

Nová legislativa EIA a služební zákon jsou jedny z podmínek, aby Evropská komise podepsala s ČR strategickou Dohodu o partnerství. Dokument určuje, jakým způsobem bude ČR čerpat peníze z evropských fondů v novém programovém období 2014 až 2020. V těchto letech může ČR získat až 594 miliard korun. Návrh smlouvy odeslala ČR do Bruselu v polovině dubna. Evropská komise má nyní tři měsíce na posouzení a na schválení dohody. V případě, že nebudou vzneseny žádné připomínky, očekává se její schválení na přelomu letošního léta a podzimu. Například s Dánskem už EK podobnou smlouvu podepsala minulý týden.

Návrh zákona se ale nelíbí českým nevládním organizacím. Podle nich chce ministerstvo životního prostředí novelou omezit práva občanů. Návrh třeba omezuje především místní spolky účinně připomínkovat velké stavby. Spolky by podle ekologů byly vyřazeny z účasti v rozhodování a proti jeho výsledku by se mohly odvolat jen, pokud by v krátké lhůtě sehnaly několik stovek úředně ověřených podpisů. Ministerstvo životního prostředí to ale odmítá. Novela podle něj naopak rozšiřuje možnost účasti a přístupu veřejnosti do rozhodovacího procesu k EIA, územnímu i stavebnímu řízení. Jak dnes řekl ČTK Aleš Ziegler z asociace nevládních organizací Zelený kruh, ministr Brabec ekologům přislíbil, že do návrhu zapracuje některé jejich připomínky. Zatím se na finální verzi čeká, dodal Ziegler.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí