zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ukliďme Česko - dobrovolníci uklidili přes 500 černých skládek

19.05.2014
Obecné
Odpady
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Ekologické vzdělání a výchova
Chráněná území
Les
Urbánní ekologie
Zdraví
Ukliďme Česko - dobrovolníci uklidili přes 500 černých skládek

V rámci akce Ukliďme Česko, jež proběhla pod záštitou Ministerstva životního prostředí v sobotu 17. května, sesbírali účastníci 350 tun odpadů...

I přes nepřízeň počasí se místní úklidové akce uskutečnily na 280 místech po celé ČR, jen v některých městech a obcích severní Moravy, kde byla vyhlášena povodňová výstraha, se akce přesunula na pozdější termíny.

"V řadě míst se organizátorem úklidu staly přímo samotné obce nebo městské části, což je pro nás ideální varianta, zúčastnila se nejrůznější místní sdružení, překvapila však i aktivní účast řady místních buněk politických stran", řekl nám jeden z organizátorů akce Radek Janoušek. "Věkové složení celkem 6 200 účastníků akce jsme podrobněji nezkoumali, víme však, že se nám účastnili školáci, rodiny s dětmi i důchodci, takže se jednalo věkově o průřez celou společností.

dobrovolníci"Akce ukázala, že řadě lidí není lhostejný stav přírody a čistota měst a obcí a že jsou bez nároku na odměnu ve svém volném čase ochotni pro zlepšení stavu i něco udělat. Nepodařilo se sice uklidit všechny černé skládky, které jsou nahlášeny prostřednictvím systému ZmapujTo, (kde jich evidujeme přes 2 000), nicméně ne všechny evidované skládky jsou vhodné pro dobrovolnický úklid vzhledem ke svému rozsahu, umístění či složení a některé máme "nachystány" i pro příští ročník akce".

"Rádi bychom poděkovali nejen samotným účastníkům, ale i partnerům, kteří poskytli materiální vybavení pro dobrovolníky (rukavice, pytle) a v řadě případů i slevy na odvoz a likvidaci odpadů. V neposlední řadě patří poděkování také médiím, díky jejichž reportážím akce naplnila i svůj druhý cíl, totiž zviditelnění problematiky černých skládek obecně a tím i prevenci jejich vzniku do budoucna. V této oblasti máme "v šuplíku" i další projekty a aktivity, které bychom v mezidobí mezi jednotlivými ročníky úklidů rádi rozvíjeli", sdělil nám další z organizátorů akce Ukliďme Česko RNDr. Miroslav Kubásek, Ph.D.

Pro všechny, kterým není lhostejný stav prostředí, ve které žijeme, slouží také mobilní aplikace ZmapujTo, pomocí které mohou hlásit výskyt nejen černých skládek, ale i řady dalších nešvarů a problémů ve svém okolí. Tato hlášení se dostanou jednak k příslušným obcím, jejichž území se týkají, mohou být také využita pro příští ročník úklidové akce Ukliďme Česko...

"Na základě zkušeností z letošního prvního ročníku úklidu černých skládek bychom totiž rádi založili tradici i pro příští roky, bude se to však, stejně jako rozvoj preventivních projektů, odvíjet od toho, zda se nám podaří získat sponzory, bez kterých se akce celorepublikových rozměrů neobejde", uzavřel Kubásek.

rodina

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí