zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dotace na kotle lidé v hradeckém kraji po týdnu vyčerpali

22.05.2014
Dotace
Vytápění, zateplení
Dotace na kotle lidé v hradeckém kraji po týdnu vyčerpali

Lidé v Královéhradeckém kraji po týdnu vyčerpali dotaci 20 milionů korun na výměnu starých neekologických kotlů. Hejtmanství od 12. do 19. května přijalo asi 390 žádostí o dotaci. Dál bude úřad přijímat ještě asi 40 žádostí od náhradníků. Největší zájem byl o příspěvek 60.000 korun na automatický kotel na tuhá paliva emisní třídy číslo čtyři. Nejmenší zájem byl o dotace na plynové kotle. Novinářům to dnes řekl náměstek hejtmana Otakar Ruml(KSČM).

Výše podpory činí od 15.000 do 60.000 korun, podle druhu nově instalovaného kotle. Dotační program rovným dílem financují kraj a ministerstvo životního prostředí. První den přijímání žádostí byl s velkými frontami, několik desítek prvních zájemců čekalo na otevření podatelny přes noc. Následně byl příjem žádostí bez čekání.
Nyní bude kraj v koordinaci se Státním fondem životního prostředí žádosti vyhodnocovat. "Do dvou měsíců by měli být žadatelé vyrozuměni, zda mají na dotaci nárok. Pak budou mít majitelé starých kotlů až devět měsíců na jejich výměnu a doložení dokladů k proplacení dotace," uvedl Ruml.

Dotace na výměnu kotlů už fungují v Moravskoslezském, Ústeckém a Středočeském kraji. Například v Moravskoslezském kraji se díky dotacím od roku 2012 podařilo vyměnit 4500 starých kotlů za 220 milionů korun.
Podporu na výměnu starých neekologických kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním za nové účinné nízkoemisní zdroje tepla poskytuje ministerstvo ve spolupráci s jednotlivými kraji od roku 2012.

Zdeněk Rychtera

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí