zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Je třeba změnit celou ekonomiku

26.05.2014
Doprava
Energie
Obecné
Odpady
Ovzduší
Voda
Firemní ekologie
Geologie
Klimatické změny
Politika
Je třeba změnit celou ekonomiku

Evropské země měly v průběhu posledních dvou staletí obvykle k dispozici velkou část světových přírodních zdrojů. Dnes považujeme za spravedlivé a férové, že lidé v jiných oblastech mohou soutěžit o světové zdroje a zvyšovat své životní standardy. Očekává se, že globální využívání přírodních zdrojů - kovů, minerálů, dřeva, země a půdy, sladké vody - se spolu s růstem střední třídy zvýší během příštích 25 let o 75 procent.

To nás staví před novou realitu. Vzhledem k tomu, že Evropa má vysokou hustotu obyvatelstva a málo vlastních zdrojů, je pro ni zásadně důležité, aby svoji závislost na vyčerpatelných přírodních zdrojích Země snížila. Potřebujeme, aby se evropská ekonomika změnila na udržitelnou ekonomiku, nejlépe na tzv. ekonomiku recyklace či zelenou ekonomiku.

Dnešní hospodářství funguje lineárně: vytěžíme (nebo dovezeme) surovinu, vyrobíme výrobek, ten použijeme a vyhodíme. Neuvěřitelných 80 procent toho, co vyprodukujeme, se po jednom použití vyhodí. V ekonomice recyklace se odpad z jednoho odvětví stává surovinou pro jiné odvětví. Odpad se mění na zdroj, druhotnou surovinu. Místo toho, aby firmy záměrně vytvářely výrobky, které budou rychle zastaralé, musejí přijmout odpovědnost za následnou péči o své výrobky, za jejich opravy či recyklace, kde je to třeba. Další výhodou bude, že takto v Evropě vzniknou pracovní místa a dojde k oživení průmyslového sektoru.

Nejde o žádnou malou změnu. Jde o velký posun v tom, jakým způsobem pracujeme a žijeme. Změnit kurz lodi trvá dlouho a ekonomika je nejspíše ta největší loď, jakou se vůbec můžeme pokusit otočit. Ale něco podobného jsme již učinili se změnou klimatu. Industrializované země uznaly, že přispívají k velkému množství CO2 v atmosféře, a zavázaly se ke změnám. Evropská unie je v oblasti snižování emisí z fosilních paliv, zvyšování úspor energie a podílu obnovitelných zdrojů energie průkopníkem.

Sektor nízkouhlíkové ekonomiky dal podnět nové dynamice průmyslu. Naše ekologická odvětví dosahují v letech krize úspěchů. Podniky zabývající se zpracováním a recyklací odpadu, čištěním odpadních vod, dodávkami vody a obnovitelnými zdroji energie patří mezi nejodolnější a nejrychleji rostoucí sektory poslední doby. Existuje mnoho důkazů, že hospodářský růst je možné oddělit od spotřeby zdrojů. Pro dosažení růstu není nutná spotřeba.

EU si stanovila cíl změnit do roku 2050 evropskou ekonomiku na udržitelnou. Naším úkolem je zavést politiku, která umožňuje hospodářský růst při současném snižování spotřeby přírodních zdrojů. Naše cíle zahrnují snížení množství vytvářeného odpadu, boj proti potravinovému odpadu, zajištění, aby byl recyklovaný odpad využíván jako významný a spolehlivý zdroj surovin, využívání skládek pouze pro odpad, který nelze ani recyklovat, ani jinak opětovně využít. A především je třeba, abychom jako jednotlivci přijali nový způsob uvažování a připravili se na způsob života, jenž nebude záviset na vypůjčeném čase a vyčerpaných zdrojích a nebude přesahovat možnosti planety.

Je třeba provést kroky politické, ale stejně potřebné jsou i malé krůčky osobní. Každý den můžeme udělat něco pro snížení množství odpadu. Můžeme sdílet, prodávat či darovat nepotřebné věci, můžeme kupovat trvanlivé zboží místo věcí, kterých budeme mít dost dříve, než začne příští sezona.

Nezměníme se na společnost, v níž je spotřeba otázkou minulosti. Ale změnu potřebujeme - potřebujeme přejít na prosperující ekonomiku recyklace, která respektuje možnosti přírody, vytváří pracovní místa v místních komunitách a zaručuje dlouhodobou prosperitu a vysokou kvalitu života.

AUTOR: Janez Potočnik
eurokomisař zodpovědný za životní prostředí

Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí