zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česko zaostává v třídění odpadů

28.05.2014
Recyklace
Česko zaostává v třídění odpadů

Česká republika v porovnání s vyspělou Evropou zaostává v objemu vytříděného odpadu a každý rok vyveze na skládky nebo spálí suroviny za miliardy korun. Cesty, jak recyklaci zlepšit, přitom existují. Jak více motivovat ke třídění obyvatele, když poměrně hustá přítomnost barevných kontejnerů, zdá se, nestačí?

Například v západočeském městě Aš vední města od začátku letošního roku kromě třídění odpadu do plastových kontejnerů umožnilo obyvatelům rovněž takzvané pytlové třídění a za vytříděné pytle občanům platí. V praxi to funguje tak, že každý zájemce si může zakoupit na úřadě za 3 koruny pytle, do kterých přímo v domácnosti třídí odpad. V určenou dobu, prozatím jednou měsíčně, si pro ně přijede svozová firma, stejně jako pro běžný odpad.

Dle oficiálních údajů MŽP ČR Česko recykluje jen 31 procent komunálního odpadu. Nejúspěšnější země recyklují kolem 60 procent a Vlámsko dokonce přes 70 procent odpadu. Ekologické organizace jsou přesvědčeny, že podobných výsledků může dosáhnout i Česko, jenže vláda byla nakloněna spíše myšlence spalování odpadu a recyklaci příliš nepodporuje.

Vytříděný odpad sníží poplatek

Pytlové třídění využívají i další obce. S moderními technologiemi přicházejí nové možnosti. Ašská radnice tak každému zájemci přidělí samolepky s čárovými kódy, kterými opatří každý vytříděný pytel. Pracovníci svozové firmy čtečkou sejmou kód na pytli, zanesou údaj do speciálního softwaru. Dle množství vytříděného odpadu poskytují občanům slevy z poplatku za svoz komunálního odpadu. Aby byla motivace větší, tento poplatek město zvýšilo z 500 na 600 korun ročně.

Čtěte dále na: http://ceskapozice.lidovky.cz/jak-by-cesko-mohlo-lepe-recyklovat-funguje-financni-motivace-pry-/tema.aspx?c=A130409_221022_pozice_110886

Zdroj:http://ceskapozice.lidovky.cz, kráceno, uparveno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí