zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Prameniště Prokopského potoka obnoveno

01.06.2014
Voda
Prameniště Prokopského potoka obnoveno

Prokop

V Praze 13 obnovili prameniště Prokopského potoka. V pondělí bylo obnovené prameniště slavnostně představeno veřejnosti, uvedl mluvčí tamní radnice Samuel Truschka.

Prokopský potok je nejdůležitějším přítokem Dalejského potoka a pramení pod ulicí Lýskova nad parkem Panská zahrada uprostřed sídliště Stodůlky - prvního sídliště v Praze 13. V roce 1986 bylo v rámci výstavby sídliště akademickým sochařem Pavlem Přikrylem a architektem Václavem Valtrem výtvarně zpracováno také prameniště Prokopského potoka. Sochař Přikryl vytvořil v místě vyústění pramene pískovcovou plastiku symbolizující stěžeň lodi s lodním uzlem.

Protože prameniště bylo po letech zanedbané, zarostlé a zanesené zeminou, bylo rozhodnuto o jeho revitalizaci s cílem vrátit mu ráz lákavého odpočinkového místa. Původní zdi v okolí pramene byly opraveny a byly postaveny dva pískovcové záhony. Husté keřové porosty byly prosvětleny, místo bylo vyčištěno a břehy byly osázeny nejrůznějšími vlhkomilnými keři, rákosy a trvalkami. Na místě bývalého altánu, který již nebylo účelné rekonstruovat, vzniklo nové místo k posezení se stromem uprostřed. Hlavní část revitalizace proběhla v roce 2013.

ZDROJ: www.nase-voda.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí