zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přírodovědecká fakulta v Brně otevřela nový geopark

30.05.2014
Geologie
Přírodovědecká fakulta v Brně otevřela nový geopark

V historickém areálu přírodovědecké fakulty brněnské Masarykovy univerzity v Kotlářské ulici dnes u příležitosti Dne vědy otevřeli nový geopark. Ústav geologických věd zde rozmístil zatím 24 kusů hornin z Čech, ještě mají přibýt z Moravy, výsledný stav má být 40 vzorků. Vstup je zdarma a možný kdykoliv, kdy je areál fakulty otevřený, dvakrát v týdnu půjde navštívit také paleontologické a mineralogické sbírky, sdělila ČTK mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Geopark má sloužit jako učební pomůcka a zároveň atrakce pro turisty. Odborníci vybrali takové horniny, které se vyskytují na území České republiky. "Jejich vzorky jsou tak veliké, aby bylo možné sledovat jejich strukturu a také vztahy mezi různými horninami navzájem. Podrobnosti o exponátech se návštěvníci dozvědí z doprovodných tabulek," uvedla Fojtová.

Brněnský geopark se liší od mnohých dalších ve světě tím, že jej spoluvytvářel architekt, a kameny tak slouží také jako estetický prvek, nejsou naskládané vedle sebe. Kdy je možné přesně navštívit mineralogické a paleontologické sbírky, se zájemci dozví na webu Mendelova muzea Masarykovy univerzity. Jejich součástí je například dinosauří zub, který nedávno identifikoval jeden ze studentů.

Geopark má také ještě jeden cíl. "Rádi bychom ke geologii přitáhli více studentů základních a středních škol. Protože se geologie na školách neučí samostatně, ale jen jako součást biologie nebo zeměpisu, rozhodli jsme se jít touto cestou," zdůvodnila Kateřina Zachovalová z ústavu geologických věd, který nabízí uchazečům šest bakalářských studijních oborů a tři magisterské.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí