zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministr Richard Brabec navštívil Šumavu

26.05.2014
Chráněná území
Ministr Richard Brabec navštívil Šumavu

Ministr životního prostředí Richard Brabec navštívil ve dnech 21. 5. až 23. 5. Národní park Šumava. Při své návštěvě se při více příležitostech setkal se starosty šumavských obcí, se kterými jednal zejména o zlepšení komunikace mezi Správou Národního parku a starosty obcí a o konkrétních společných projektech, na kterých budou obce, Správa NP i ministerstvo spolupracovat.

Obce požadují, aby s nimi vedení NP úzce komunikovalo při různých realitních operacích, jako jsou například směny pozemků s třetími osobami nebo rozhodování o areálech bývalých vojenských posádek, jejichž budoucnost může výrazně ovlivnit život v obci. Takové areály leží třeba v obcích Stožec, Borová Lada nebo Kvilda. Mezi diskutovaná témata patřily i zcela konkrétní projekty, které by měly dále zlepšit turistickou přitažlivost Šumavy. Patří mezi ně například rozhledna Antýgl u Horské Kvildy, možnost vytvoření nových tratí pro běžecké lyžování, opětovné zpřístupnění některých turistických cest, zooprogramy, vybudování nových informačních středisek a řada dalších.

Ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený dokončí do dvou týdnů sérii jednání se všemi šumavskými starosty a připraví seznam konkrétních bodů k okamžitému řešení. Zároveň do příštího týdne představí seznam několika desítek rozpracovaných i připravovaných projektů správy NP. Ty neprodleně ministerstvo spolu se správou posoudí z hlediska priorit i finančních možností a využitelnosti příslušných dotačních programů a projedná je pak se starosty.

"Hovořili jsme také o možnostech, jak zlepšit nabídku pracovních míst pro místní obyvatele. Jednali jsme především o rozšíření možností pro práci v lese. Správa parku do měsíce představí konkrétní projekty, které nabídku pracovních příležitostí rozšíří," řekl ministr Brabec.

Ministr se se starosty dohodl i na pravidelných pracovních schůzkách. Ty budou probíhat zpočátku v měsíčních intervalech. "Rád bych zdůraznil, že vztahy se šumavskými obcemi a dotčenými kraji považuji za klíčové, a i když můžeme mít na některé věci různý názor, považuji za zcela samozřejmé, že budeme o těchto věcech mluvit," dodal ministr Brabec.

Kromě schůzek se starosty a prohlídek jednotlivých míst přímo v terénu, například oblasti Třístoličníku, Roklanské hájovny či Březníku, se ministr sešel se starostou města Vimperk na společné detailní prohlídce místního zámku. Vimperský zámek je v současnosti ve vlastnictví Správy NP Šumava.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí