zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plzeň otevře čtvrtou naučnou stezku údolím řek, nyní Radbuzy

31.05.2014
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Plzeň otevře čtvrtou naučnou stezku údolím řek, nyní Radbuzy

Čtvrtá naučná stezka údolím řek se v červnu otevře v Plzni. Po Úslavě, Mži a Berounce nyní město připravilo 12,5 kilometru dlouhou trasu údolím Radbuzy od soutoku se Mží ve Štruncových sadech do Lhoty. Trasu doplňuje 12 informačních tabulí. Stejně jako v případě minulých stezek k ní bude i tištěný průvodce, který je už teď ke stažení na webu města, sdělila dnes ČTK Kateřina Juríková z Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně, který se na přípravě stezky v mezinárodním projektu REURIS podílel. Všechny stezky jsou pro pěší, cyklisty i rodiny s kočárky.

"Stezka v sobě zahrnuje historicky bohaté území takzvaných plzeňských Benátek a celou řadu cenných budov s jedinečnou architekturou. Po opuštění centra Plzně nás zavede do zajímavých přírodních scenérií údolí Radbuzy," řekl jeden z autorů textu stezky Jiří Cais. Od soutoku se Mží vede přes Wilsonův most, papírenskou lávku, Doudlevce, soutok s Úhlavou, Tyršův most, České údolí, lávku k Valše a do Lhoty, kde u lávky Járy Cimrmana končí.

Podle Petry Valentové z Útvaru koncepce a rozvoje zabere klidná procházka čtyři hodiny. Pokud se na ní lidé vypraví první středu v měsíci, mohou cestou navštívit ojedinělou prvorepublikovou Luftovu zahradu na pravém břehu Radbuzy za Tyršovým mostem, která patří do městské správy.

Jako první z říčních stezek se v září 2011 otevřela trasa údolím Úslavy. Měří devět kilometrů, cestu podél toku od Koterova k soutoku s Berounkou lemuje 13 informačních tabulí. Pěšky ji lze projít za tři hodiny. Od března 2013 je otevřená také jedenáctikilometrová trasa údolím Mže od soutoku ve Štruncových sadech přes Radčice a Křimice do Malesic s osmi informačními tabulemi a 6,5 kilometru dlouhá trasa údolím Berounky s šesti tabulemi. Za dvě hodiny po ní lze projít od soutoku ve Štruncových sadech přes Roudnou k soutoku Úslavy s Berounkou u kostela sv. Jiří až do Bukovce.

Nová naučná stezka údolím Radbuzy se slavnostně otevře 4. června mezi kostelem sv. Mikuláše a papírenskou lávkou.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí