zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

17.06.2014
Obecné
Krátce - různé

Krása dřeva vyplaveného mořem na pobřeží a také alergie na chemikálie. To byly dva důvody, proč Dave Forsyth začal vyrábět surfová prkna šetrná k životnímu prostředí. Ve své dílně v evropské Kalifornii, jak sám nazývá jižní část Walesu, vznikají surfy značky Driftwood: nejsou dřevěná jen na povrchu, ale místo pěnové náplně mají dřevěné žebroví i uvnitř. Forsyth v nich vidí nejenom hold tradičním prknům surfařských průkopníků, ale i kus poctivého řezbářského řemesla a moderního designu, který navíc vydrží mnohem déle než klasické surfy.

Pokud Ukrajina do pondělka nesplatí dluh za již dříve odebraný plyn v částce 1,95 miliardy dolarů (zhruba 400 miliard Kč), ruský monopolní vývozce plynu Gazprom jí zastaví veškeré dodávky. Ukrajina podmiňuje zaplacení sjednáním nové dohody o dodávkách plynu. Moskva tento týden navrhla Kyjevu snížení ceny o sto dolarů na 385,50 USD za tisíc m3. Ukrajinská vláda to ale odmítla.

Koncern Kering, pod který patří luxusní značky jako Bottega Veneta, Gucci anebo Saint Laurent Paris, byl časopisem Newsweek zvolen čtvrtou nejohleduplnější společností z hlediska životního prostředí na světě. Na vrchol žebříčku Newsweek Global 500 Green Rankings se vyšplhala rovněž francouzská telekomunikační společnost Vivendi. Kering je tak jedničkou ve svém segmentu, následován značkami Dior na 15. příčce, Adidas na 17., Nike na 21. a Richemont na 33. pozici.

V hloubce kolem 600 kilometrů pod zemským povrchem se nachází obrovské množství vody - přinejmenším třikrát více, než kolik jí v současnosti naplňuje všechny světové oceány. Uvádí to studie amerických geofyziků z univerzity v Illinois, kteří svůj nový objev zveřejnili v časopise Science. Voda se podle nich nachází ve vrstvách minerálu ringwoodit.

Obáváme se, že to může paralyzovat stavební rozvoj ve Středočeském kraji a celé České republice.
Martin Danko
mluvčí skupiny Penta k zrušení ekologického posudku k rozšíření letiště Vodochody ministerstvem životního prostředí

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí