zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pískovna Lžín je už tři roky přechodně chráněnou plochou

12.07.2014
Příroda
Geologie
Pískovna Lžín je už tři roky přechodně chráněnou plochou

Pískovna Lžín se stala jedním z největších hnízdišť břehulí říčních v Jihočeském kraji. V červnu 2011 byla vyhlášena přechodně chráněnou plochou. Kromě břehulí se zde vyskytuje i řada dalších ohrožených druhů.

O hnízdní stěnu břehulí v pískovně Lžín se již několik let stará sdružení Calla. Každoročně v dubnu je zde s pomocí těžké techniky stěna obnovena, aby byla co nejvíce kolmá, příliš neztvrdla a netvořil se pod ní z písku tzv. osypový kužel. Díky těmto zásahům místní populace břehulí prosperuje. V letošním roce zatím počet břehulích nor překročil stovku.

I letos budou ochránci přírody sledovat, jak jejich aktivity na ochranu břehulí ovlivňují jiné druhy žijící v pískovně. Už v minulosti zjistili, že vytváření hnízdních stěn pro břehule prospívá také ohroženým samotářským včelám, které si do nich svoje nory hrabou také.

"Letos se chceme zaměřit na sledování širšího spektra bezobratlých živočichů, abychom zjistili, jaké další vzácné a ohrožené druhy lžínskou pískovnu obývají. Výsledky průzkumu nám v budoucnu pomohou lépe plánovat péči o tuto zajímavou lokalitu," říká Jiří Řehounek z Cally.

Lžínskou pískovnu vyhlásil Městský úřad Soběslav v roce 2011 jako přechodně chráněnou plochu. Kromě břehulí zde žijí také další ohrožené druhy, např. samotářské včely, svižníci nebo čolci. Péči o hnízdní stěnu i přírodovědný průzkum realizuje Calla v letošním roce díky grantu Ministerstva životního prostředí ČR. Na obnovu hnízdní stěny přispívají také drobní dárci zapojení do projektu "Adoptujte břehuli!" (www.calla.cz/brehule).

Kontakt: RNDr. Jiří Řehounek (Calla) - 605 066 898, RehounekJ@seznam.cz

hnízdění

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí