zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lodí po moři: Sex na korálovém útesu

29.06.2014
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Lodí po moři: Sex na korálovém útesu

Ve hře zvané život je pouze jediný cíl-romnožit se. Sex je stejně důležitý pro mořské plže nebo ryby jako pro nás.Tvorové z korálových útesů si ale užívají tak rozmanitých praktik, že zastíní i toho nejaktivnějšího lidského sexuálního maniaka. Mezi běžnými a zdánlivě nevinnými obyvateli útesu Indického oceánu najdeme hermafrodity, transsexuály, monogamisty, polygamisty, účastníky divokých orgií, vládce harémů i dominy...Vše je dovoleno, jen když to funguje!

Mezi rybami lze najít mnoho příkladů, co všechno je v sexu možné. U ploskozobců a kaniců je běžné, že se mladá ryba vyvíjí nejprve jako samice a v samce se změní teprve až doroste do větší velikosti.

Ryby jsou schopny se poměrně snadno přemisťovat, takže pro ně obvykle není příliš obtížné najít sexuálního partnera. Pro malé a bezobratlé, jako jsou například plži, může ale být nalezení partnera nepřekonatelným problémem. U některých druhů bývá předehrou v sexu dobrá večeře. Mnozí plži drží speciální dietu-třeba někteří se živí jen speciálními houbami. Když takový plž nalezne zdroj potravy, je velká šance že se tam objeví i další příslušnící tohoto druhu. Kdyby se však potkali dva jedinci stejného pohlaví k rozmnožování by to nevedlo! Tento problém však mořští plži vyřešili-jsou hermafroditi, mají tedy zároveň samičí i samčí pohlavní orgány.

Ačkoliv plži mají své problémy, není to nic proti těžkostem, které musí překonat přisedlí živočichové, jako jsou koráli a houby. Jsou pevně přirostlí na místě, takže nemají žádnou šanci vyrazit do okolí a vyhledat partnera. Jejich jedinou šancí je uvolnit sperma a vajíčka do vody a doufat, že nějak dojde k oplození. Aby se tato šance maximalizovala, všichni jedinci stejného druhu vypouštějí pohlavní produkty synchronizovaně. Výjimku z tohoto běžně praktikovaného rozmnožování přisedlých živočichů můžeme najít u vilejšů. Tito velmi modifikovaní korýši využívají vnitřní oplození. Obvykle žijí vedle sebe v hustých koloniích, takže má-li vilejš penis dostatečně dlouhý, není pro něj problém oplodnit svého souseda. Opravdu, v poměru k délce těla mají vilejši nejdelší penisy v celém známém vesmíru.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí