zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Právě probíhá celoevropský týden akcí proti testování Botoxu na zvířatech

20.06.2014
Příroda
Právě probíhá celoevropský týden akcí proti testování Botoxu na zvířatech

Členské organizace Evropské koalice za ukončení pokusů na zvířatech (ECEAE) tento týden pořádají několik akcí proti pokračujícímu používání zvířat v krutých testech botulotoxinu (známého jako Botox). Toto testování probíhá navzdory tomu, že v EU je k dispozici schválená alternativní metoda bez zvířat. K akci se připojila i členská organizace ECEAE za Českou republiku Svoboda zvířat.

Britská společnost Ipsen a německá společnost Merz stále používají myši v testech botulotoxinových produktů, ačkoli již před třemi lety byla schválena alternativní metoda bez použití zvířat. Botulotoxin je často používán pro lékařské účely, ale známější je jeho použití v kosmetickém průmyslu, kde slouží k vyhlazování vrásek. Ačkoli v EU platí od března 2013 zákaz dovozu a prodeje kosmetiky testované na zvířatech, na Botox se tento zákaz nevztahuje, jelikož je registrován jako lék. Každý rok jsou tak pro jeho testování použity stovky tisíc myší po celém světě.

K testování Botoxu je využíván kontroverzní test LD 50 (Test poloviční smrtelné dávky). Roztok botulotoxinu je myším injekčně aplikován do břišní dutiny. Každé skupině myší je podána jiná dávka Botoxu a cílem je zjistit, která dávka zabije přesně polovinu myší. Myši trpí bolestmi, ochrnutím, poškozením zraku a ztíženým dýcháním. Po několika dnech nakonec umírají udušením.

Jeden z výrobců Botoxu, společnost Allerga! n, vyvinul alternativní metodu, která pro testování využívá lidské buňky. Použití metody bylo schváleno americkými a evropskými úřady pro testování produktů společnosti Allergan. Je tedy vidět, že krutý test na myších je možné nahradit. Společnost Ipsen na konci loňského roku oznámila, že také usiluje o přechod z testů na zvířatech na alternativní metodu. Firma by používání zvířat ráda ukončila nejpozději v listopadu tohoto roku. Zdá se, že i poslední z nejvýznamnějších výrobců Botoxu, společnost Merz, usiluje o změnu -- podle několik dnů starého prohlášení i tato firma počítá s tím, že v roce 2015 začne pro testování Botoxu využívat metodu bez zvířat.

Barbora Bartušková Večlová z organizace Svoboda zvířat vysvětluje: "Aby mohli metodu společnosti Allergan používat také ostatní výrobci, musela by být úřady schválena i pro ně. Jsme rádi, že výrobci spolupracují a o nahrazení pokusů na zvířatech usilují. Nicméně naše kampaň bude trvat tak dlouho, dokud se tak skutečně nest! ane a zvířata nepřestanou zbytečně umírat. Žádáme výrobce a zodpovědné úřady, aby se zasadily o to, že se zbytečné testování Botoxu na zvířatech co nejdříve stane minulostí. Do té doby také veřejnosti nemůžeme doporučit podstupování ošetření Botoxem, protože za každou šarží je schované utrpení zvířat."

Svoboda zvířat také veřejnost vyzývá k zaslání protestního dopisu výrobcům. Vzorový dopis lze společně s dalšími informacemi nalézt na webových stránkách www.pokusynazviratech.cz.

K protestnímu týdnu se připojilo 12 organizací na ochranu zvířat. Jde o organizace z České republiky, Finska, Francie, Itálie, Německa, Nizozemí, Portugalska, Rakouska, Španělska, Švýcarska a Velké Británie.

Další informace:
www.pokusynazviratech.cz/obeti-krasy/botox.htm
www.eceae.org/en/what-we-do/campaigns/botox

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí