zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Harley-Davidson představil svůj první elektrický motocykl

28.06.2014
Ekologická auta
Harley-Davidson představil svůj první elektrický motocykl

Společnost Harley-Davidson odhalila svůj projekt elektrického motocyklu nazvaný LiveWire. Legendární značka známá svými velkými cestovními motorkami doufá, že se díky svému stroji stane lídrem ve vývoji technologie a standardů pro elektrické vozy. Motocykl si nyní budou moci vyzkoušet vybraní zákazníci. Zatím však není jisté, kdy by se nový motocykl mohl začít prodávat, jeho uvedení na trh může trvat ještě několik let.

Firma oficiálně představí nový model v New Yorku na události určené pouze pro zvané v pondělí. Poté zahájí testovací jízdy s desítkami jezdců. Letos chce navštívit více než 30 měst v USA a příští rok by se měl projekt rozšířit i do Kanady a Evropy. Testovací jezdci mají firmě poskytnout zpětnou vazbu, informace od nich hodlá Harley využít pro vyladění nové motorky.

Tento podnik může být podle agentury AP pro Harley velkým rizikem, protože v současnosti téměř neexistuje trh pro velké elektrické motorky. Miliony jednostopých elektrických dopravních prostředků, které se každoročně prodají, jsou téměř výhradně skútry a kola, která se využívají převážně v Číně pro dojíždění do práce. Pouze jeden z analytiků oslovených AP se domnívá, že investice velkého výrobce by mohla podpořit poptávku. Prezident Harley-Davidson Matt Levatich zdůraznil, že Harley se zajímá o dlouhodobý potenciál tohoto trhu, bez ohledu na současnou poptávku, a věří, že zájem o elektrické vozy a motocykly poroste.

Štíhlá sportovní motorka LiveWire, u které se nemusí řadit, dokáže zrychlit z nuly na 60 mil za hodinu (96,6 km/h) za čtyři sekundy. Motor je tichý, ale záběr ozubených kol vydává zvuk jako při vzletu tryskového letadla.
Před firmou však stojí vyřešení jedné důležité překážky, výdrž a nabíjení baterie. Nyní se musí baterie nabíjet zhruba po 210 kilometrech a její nabití může trvat 30 minut až hodinu.

Levatich dodal, že aby se tento trh mohl dále rozvíjet, bude potřeba vytvořit obecné normy pro rychle nabíjení a místa, kde si budou moci lidé stroje nabít. Harley očekává, že bude hrát klíčovou roli v rozvoji standardů pro elektrická vozidla a jeho prodejní sítě by mohly poskytovat i nabíjecí stanice pro všechny řidiče.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí