zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vyčištění půdy prosáklé naftou z potrubí u Knyku stálo 52 mil. Kč

24.06.2014
Havárie
Vyčištění půdy prosáklé naftou z potrubí u Knyku stálo 52 mil. Kč

Pozemky prosáklé naftou uniklou koncem minulého roku z navrtaného potrubí společnosti Čepro u obce Knyk jsou vyčištěné. V těchto dnech si je přebírají vlastníci. Na území bude ale pokračovat čerpání podzemních vod ze sanačních vrtů, pracovníci nadále kontrolují i povrchové vody. Náklady na odstranění ekologických škod činí 52 milionů korun, sdělila dnes ČTK mluvčí společnosti Lenka Svobodová. Sanace byla dražší, než Čepro původně předpokládalo. Koncem ledna se odhad pohyboval kolem 30 milionů Kč.

Potrubí navrtali zloději pohonných hmot. Do 29. prosince, kdy na únik záchranáře upozornili kolemjdoucí chlapci, uniklo zhruba 90 metrů krychlových nafty. Znečistila hektar pozemků, Cihlářský potok a na něm Štičí rybník. Kontaminovaná zemina byla odtěžena, celkem jí bylo odvezeno 12.000 tun. Firma Dekonta, která sanaci prováděla, pak území zavezla čistou půdou, která už je oseta trávou.

Podstatná část zasažených pozemků i kaskáda nedávno revitalizovaných rybníků na Cihlářském potoce patří městu Havlíčkův Brod. Potok teče do centra města. Radnice je s postupem sanace zatím spokojena. "Městu v podstatě škoda nevznikla," uvedl místostarosta Čeněk Jůzl (KDU-ČSL). Stromy v lese, které musely být pokáceny, už byly dost staré a dřevo bylo prodáno. Cestu lesem zpevnili dělníci štěrkem. Další rybníky na potoce znečištěny nebyly.

Průběh sanací sledoval průběžně rovněž Mirolav Kotlas, starosta obce Knyk. "Je to dekontaminované, upravené a předané," řekl. Doplnil, že místní komunikace, které byly poškozeny projížděním těžké techniky, jsou opraveny.

Zloděje nafty se policii podařilo dopadnout v březnu. Kvůli navrtání potrubí byli obviněni čtyři muži z Chotěboře. Zařízení umožňující krádež nafty instalovali koncem loňského listopadu. Kvůli jeho netěsnosti palivo unikalo samovolně do půdy. Třem obviněným hrozí až pět let vězení, čtvrtému dva roky.

Ukradena byla nafta asi za 39.000 korun, škoda na potrubí byla vyčíslena na 49.000 korun. Podle tehdejšího vyjádření firmy bude Čepro po mužích v trestním řízení vymáhat škodu způsobenou na produktovodu a pohonných hmotách a také náhradu nákladů na likvidaci ekologických škod.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí