zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Úspěšný energetický seminář ve Stockoholmu

03.07.2014
Energie
Úspěšný energetický seminář ve Stockoholmu

Ve dnech 13. - 14. května 2014 se uskutečnil dvoudenní Česko-švédský energetický seminář, který pořádalo Velvyslanectví ČR ve spolupráci se zastoupením agentury CzechTrade ve Stockholmu a švédskou státní společností Svenska Kraftnät. Seminář byl zaměřený na možnosti zapojení se českých firem jako dodavatelů do probíhajících a připravovaných investičních projektů v oblasti přenosu elektrické energie ve Švédsku.

ilustrační fotoPrvní den semináře byl věnován jednáním v sídle firmy Svenska Kraftnät, během níž Ulf Moberg, technický ředitel, představil profil firmy a vybrané plánované investiční projekty Ekhyddan-Barkeryd, Forsmark-Fasten, Forsmark-Stackbo, The Gotland Connection, Skogssäter-Stenkullen, Lindbacka-Östansjö, NordBaltRasten-Östfora, Själland cables, Stackbo-Hamra, The South West Link a v neposlední řadě Stockholms Ström (CityLink400kV).

Ředitelka oddělní nákupu Ulrika Hesslow se věnovala možnostem, jak se stát dodavatelem produktů a služeb, a zvláštní důraz věnovala připravovaným tendrům. Jako novinku uvedla, že od 11. 5. 2014 je na webových stránkách firmy www.svk.se zveřejňován i indikativní plán výběrových řízení do roku 2025 (se čtvrtletní aktualizací). Projektový manažer Erik Thunberg pohovořil o technických aspektech realizovaných projektů. Pod vedením Petera Jonssona, projektového manažera pro projekt CityLink, se v závěru návštěvy uskutečnila prohlídka budovaného stockholmského tunelu mezi Danderydem a Solnou, včetně možnosti detailně konzultovat na místě jednotlivé prvky výstavby s vedoucím stavby. Projekt CityLink představuje nový způsob výstavby přenosových sítí, který nahrazuje tradiční nadzemní energetické rozvodné sítě v hustě osídlených oblastech.

ilustrační fotoDruhý den se dopolední seminář kde čeští zástupci detailně prezentovali jednotlivé firemní výrobky a technologie švédským partnerům. Za českou stranu se semináře zúčastnili zástupci firmy Geotera, poskytující konzultační služby v oblasti standardizace českých a švédských stavebních norem, stavební firmy Pohl CZ a.s., specializující se na podzemní výstavbu včetně tunelů a kolektorů, firmy ETD Transformátory a.s., předního českého výrobce vysokonapěťových transformátorů, a firmy UNICORN a.s., která v dané oblasti vyvíjí softwarové platformy. S cílem umožnit českým podnikům konzultace o právních podmínkách podnikání ve Švédsku byla do delegace zahrnuta i zástupkyně advokátní kanceláře Gärde Weslau.

Závěrem semináře se uskutečnilo oboustranné vyhodnocení získaných informací a indikace vzájemných možností spolupráce. Jak ze švédské strany, tak i ze strany českých firem, byly projednány konkrétní synergie budoucí spolupráce. Přestože jsou si české firmy vědomy nutnosti účastnit se výběrových řízení, považovaly uskutečněný seminář za vynikající příležitost k bližšímu seznámení se s firmou a získání neocenitelných kontaktů. Zúčastněné strany se dohodly na pokračování komunikace již po přímé linii.

Ze strany CzechTrade se jednalo o jednu z možností, jak efektivně a konkrétně podpořit navazování česko-švédských podnikatelských vztahů a otevřít tak obchodní příležitosti pro české firmy v investičně bohaté průmyslové oblasti Švédska. Přístup zúčastněných českých firemních zástupců byl velmi profesionální a vytvořená pracovně přátelská atmosféra přispěla k celkovému pozitivnímu výsledku.

Zpracoval vedoucí zahraničního zastoupení ve Stockoholmu Vítězslav Blažek.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí