Olomouc bude vozit odpady do brněnské spalovny
Až do spalovny v Brně chce město Olomouc vozit část svého směsného odpadu. Radnice tak hodlá snížit množství odpadků, které nyní končí na skládce v nedalekých Mrsklesích. Další úbytek podle ní přinese nová možnost třídit také bioodpad. Oba plány jsou součástí projektu, na který chce město získat peníze z Evropské unie.
"Tím, že budeme část odpadu vozit do Brna, nejenže snížíme svou stoprocentní závislost na skládce v Mrsklesích, ale navíc naplníme i zákon o odpadech, který nám ukládá povinnost využít co nejvíce jiných druhů likvidace odpadu než jen skládkování," řekl náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs. V Brně skončí podle něj asi deset tisíc tun směsného odpadu. Stotisícová Olomouc ročně vyprodukuje zhruba dvojnásobek. Za uložení tuny odpadu na skládce v Mrsklesích město platí 1050 korun, spalovna v Brně si účtuje 850 korun. Město plánuje, že v areálu technických služeb ve Chválkovicích vybuduje překládací stanici, kde se bude odpad ze sběrových vozů shromažďovat, lisovat a nakládat na velké tahače. "I když je Brno pětkrát dál než Mrsklesy, tak díky lisování a nákladním vozům s větší nosností nás likvidace odpadů bude stát zhruba stejně jako nyní," upozornil Šnevajs. Ve spalovně v Brně má Olomoucký kraj rezervovanou kapacitu dvacet tisíc tun odpadu ročně. Žádné z měst ji však zatím nevyužívá.
O dalších šest až dvanáct tisíc tun by se mohl snížit směsný odpad díky téměř pěti tisícům nových nádob na tříděný bioodpad, které by se měly v ulicích Olomouce objevit. Projekt je plánovaný na roky 2011 a 2012 a přijde na 25 milionů korun. Téměř z devadesáti procent by jej mohla pokrýt dotace z evropského Operačního programu životní prostředí.
Související články
- 09.02. - Francie: Spalovna Antares
- 08.02. - Skládka se zvětší v roce 2015
- 07.02. - Asociace pro recyklaci stavebních materiálů vás zve na konferenci RECYCLING 2012
- 07.02. - SAKO Brno Vám odveze objemný odpad přímo od domu
- 03.02. - Visí Damoklův meč odpadového režimu nad zpětným odběrem?
- 03.02. - Mapa představuje nesmyslné projekty za evropské peníze. Jsou mezi nimi i české spalovny odpadků
- 02.02. - Nová kampaň Arniky vyzývá: Nespaluj, recykluj!
- 31.01. - Kódy označování nebezpečných látek při silniční přepravě
- 30.01. - Pozor na stříkaný azbest !
- 27.01. - Praha nezíská miliardovou dotaci z EU na přestavbu čistírny
- 27.01. - Azbest - reportáž ČT o škodlivosti azbestu při rekonstrukci domů
- 26.01. - Dotaz ve vztahu k azbestu při snímání eternitové krytiny ze střechy
- 25.01. - Stavbu obří spalovny v Karviné pozastavila vzácná vážka
- 23.01. - Nákladní tramvaje v evropských městech sváží i odpadky
- 20.01. - Geosan chce palivo z kalů skladovat v Ostravě, kraj je proti
Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem
můžete na tento článek reagovat jako první...
Sdílet článek
| linkuj | del.icio.us | Jagg.cz | Vybrali.sme |





Alternativní energie
ASIONEWS
Ateliér
Bezpečnost a hygiena práce
BIO
Bulletin společnosti HAPPY END CZ, a.s.
EKO
Ekologicke listy
Krkonoše - Jizerské hory
Minerální suroviny
Naše příroda
Odpady
Olomoucký biozpravodaj
Sedmá generace
Vodní hospodářství
VÝSTAVBA
Waste Forum
Zpětný odběr