Pátek, 29. března 2024

Zateplování domů ušetří 39 miliard korun ročně

Důkladné zateplení většiny českých domů by domácnostem, obcím a podnikům ušetřilo 39 miliard korun ročně. Spočetla to nová studie, kterou dnes prezentuje Hnutí DUHA.

Zateplování domů ušetří 39 miliard korun ročně

Ekologická organizace také představuje návrh, aby vláda vytvořila Program energetické nezávislosti, který bude domácnostem nadále pomáhat se zateplováním statisíců budov. Česká republika tak srazí svoji nechtěnou závislost na povrchových uhelných dolech a na zemním plynu z Ruska.

Program by umožnil zateplit většinu budov v zemi - rok po roku, dům po domu. Naváže na úspěšnou a populární Zelenou úsporám, která by tak mohla pokračovat.

Hnutí DUHA navrhuje, aby rozpočet Programu energetické nezávislosti činil 16 miliard korun ročně. Ekologická organizace bude prosazovat, aby ministři do programu investovali peníze z aukcí povolenek ke znečišťování, které si budou kupovat uhelné elektrárny, hutě, chemičky a další velké podniky.

Hnutí DUHA také navrhlo, aby vláda coby překlenovací injekci do zateplování investovala část letošních zisků ČEZ. Dividendy elektrárenské společnosti vznikají z peněz, jež české domácnosti musí platit za elektřinu. Stát by je rodinám vrátil tím, že jim zateplením domů a bytů pomůže snížit účty za energii.

Nová studie podrobně kalkulovala, jaké přínosy by mělo, kdyby ministři využili rozumné příležitosti k zateplování budov. Spočetla také, že Česká republika ušetří bezmála dvakrát více paliva, než kolik získá, pokud by vláda souhlasila s kontroverzním rozšiřováním uhelných dolů na Mostecku a prolomila takzvané limity těžby. Zateplováním lze totiž o polovinu snížit spotřebu v těch domech, které jsou vytápěny uhlím.

Studii pro Hnutí DUHA zpracovala renomovaná pražská konzultační společnost PORSENNA o.p.s., která se zabývá energetikou. Propočítávala možnosti k zateplování obytných domů i škol, nemocnic, obchodů, úřadů, hotelů či skladů a logistických center.

Z čísel, která už dříve spočetla vládní Pačesova komise, vyplývá, že kdyby vláda využila všech příležitostí k zateplení domů a výroby tepla z obnovitelných zdrojů, nebudeme potřebovat k vytápění žádný zemní plyn ani uhlí.

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:
"Vláda by měla přestat odevzdaně čekat na příští plynovou krizi, ale vyhrnout rukávy a pustit se do plošného zateplování domů. Pouze tak můžeme skončit se závislostí na ruském plynu a končících uhelných dolech. Každý může mít útulný, teplý a zdravý domov - a přitom miliony domácností ušetří za vytápění tisíce korun ročně."

"Vláda by měla vytvořit Program energetické nezávislosti, který domácnostem pomůže se zateplením většiny českých domů, a investovat do něj peníze z chystaných aukcí povolenek ke znečišťování. Program na roky dopředu zajistí, aby stát mohl s úspěšným a populárním zateplováním domů nadále pokračovat. V příštích měsících budeme o vytvoření programu jednat s ministry i dalšími politiky."

Kontakt:
Martin Sedlák, telefon 737 128 471, email: martin.sedlak@hnutiduha.cz
Vojtěch Kotecký, telefon 604 202 470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz
Miroslav Šafařík, PORSENNA o.p.s., telefon 603 521 163, email: safarik@porsenna.cz
Barbora Šlapáková, telefon 731 465 279, email: barbora.slapakova@hnutiduha.cz

REAKCE INICIATIVY ŠANCE PRO BUDOVY NA NÁVRHY HNUTÍ DUHA

Centrum pasivního domu a Česká rada pro šetrné budovy v rámci své iniciativy Šance pro budovy podporují návrhy, se kterými dnes přišlo Hnutí Duha (viz tisková zpráva v příloze či na webu www.hnutiduha.cz).

Petr Vogel, předseda představenstva České rady pro šetrné budovy řekl:
"Ekonom Miroslav Zámečník pro nás spočetl podobná čísla, jakými disponuje Hnutí Duha. Úsporné novostavby a renovace domů jsou sázkou na jistotu proti rostoucím cenám energie. Závislost je přitom exponenciální, takže při cenovém šoku by přínosy pro společnost byly v řádu triliónů korun. Je zkrátka lepší být připraven. Navíc technologie pro rodinné a bytové domy v pasivním standardu již dnes nejsou nijak nedostupné."

Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu řekl:
"Kam jinam by měl stát investovat výnosy z aukcí povolenek znečišťovatelům, než do úsporných budov, ať již v podobě bytových domů, škol či nemocnic? Je to win-win strategie. Stát sníží svou závislost na nejistých dodávkách plynu a uhlí a lidé získají kvalitnější a levnější bydlení. Samozřejmě se nemusí jednat pouze o dotace. Stát může podporu poskytnout i jinými způsoby, například odečtem z daní nebo podporou hypoték pouze při dosažení určitého energetického standardu."

Kontaktní osoby:

Petr Holub
Iniciativa Šance pro budovy
koordinátor
Mobil: +420 604 177 711
E-mail: petr.holub@sanceprobudovy.cz

Mgr. Jan Benda
CENTRUM PASIVNÍHO DOMU
Údolní 33, 602 00 Brno
mobil: +420 725 438 159
email: jan.benda@pasivnidomy.cz
www.pasivnidomy.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů