Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Poc (ČSSD): S bioodpadem se v ČR moc nepracuje

15.06.2010  |  83× přečteno      vytisknout článek

Poc (ČSSD): S bioodpadem se v ČR moc nepracuje

Evropský parlament chce lepší nakládání s biologickým odpadem.

Poslanci  Evropského parlamentu podpořili vytvoření nové legislativy, která by sjednotila nakládání s biologickým odpadem v členských státech unie. Učinili tak i přes nesouhlas Evropské komise podle které podobná směrnice není nutná.

Současná směrnice EU o skládkách odpadů ani rámcová směrnice o odpadech však, podle poslanců, nedokázaly dostat biologický odpad ze skládek ani nepodporují jeho třídění. To v důsledku znamená značné rozdíly mezi jednotlivými státy v podílu vytříděného či jinak zpracovaného bioodpadu a velké rezervy při jeho využití, ať už ke kompostování nebo k získávání energie.

"Například v České republice je implementace platné směrnice v plenkách. S bioodpadem se v ČR příliš intenzivně nepracuje a s biologicky rozložitelným komunálním odpadem už vůbec ne," upozorňuje poslanec Evropského parlamentu Pavel Poc (S&D). "Bohužel se zdá,  že na vině je u nás především pasivita obcí a nechuť samospráv řešit problematický separovaný sběr tohoto odpadu."

Za hranicemi na západ od České republiky je přitom třídění biologického odpadu zcela běžné. Například v bavorském Weidenu, který je oblbeným výletním cílem Čechů, musí obyvatelé vedle bioodpadu, který město dále zpracovává, třídit také sklo, papír, plasty, kovy a textil. Na skládky tak míří doslova minimální objem odpadů, zatímco jeho drtivá většina je dále využita.

Vedle českého europoslance Poce návrh zpravodaje José Manuela Fernandese (EPP) o zelené knize Komise o nakládání s biologickým odpadem v Evropské unii podpořilo celkem 55 členů výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI), zatímco proti byli pouzí tři poslanci.

Nová legislativa by tak po úplném schválení parlamentem mohla přinést zjednodušení, jasné právní formulace, a tudíž i garanci dlouhodobé důvěry veřejného i soukromého sektoru pro tuto oblast. Na národní úrovni by byla motivací a jasným návodem pro jednotlivé státy, jak dosáhnout požadovaných cílů především v redukci odpadu, který je deponován na skládky.

Její přijetí v předložené podobě je navíc více než pravděpodobné. Souhlasné stanovisko s návrhem zprávy totiž zaujal i Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) a Výbor pro zemědělství a rozvoj venkova (AGRI). Zlepšené nakládání s biologickým odpadem v EU je i jednou z priorit španělského předsednictví. Plenární hlasování o nakládání s biologickým odpadem je naplánováno na červenec 2010.

Dále čtěte:
Primátor Plzně si kritizuje zákon o odpadech: Je špatně napsán

Autor: Pavelpoc.cz

Zdroj: www.parlamentnilisty.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 2 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Re: Poc (ČSSD): S bioodpadem se v ČR moc nepracuje
Sám jsem podobné údaje před časem hledal, ale marně. Nemá je ČSÚ, ani Eurostat, a nevyhrabal jsem je ani nikde jinde. Podle toho co vím totiž je zpracování bioodpadu všude věcí komun a ne státu a statisticky se neeviduje. Evidují se jen poplatky za skládkování a podobné snáz podchytitelné věci.

Jinak si ale myslím, že pan poslanec má pravdu. Protože má žena je Němka, tak mohu jen potvrdit, že tam se bio třídí v kdejaké vesnici a pak to kompostují a dál používají. V Česku bydlím za poslední roky už na třetím místě, a nikde jsem se s tím nesetkal, stejně jako nikdo z mých známých. Na rovinu ale: ve Francii jsem toho biotřídění taky moc nezažil...
vloženo: 25.06.2010 09:48     vložil: schonfeld Reagovat 
Re: Poc (ČSSD): S bioodpadem se v ČR moc nepracuje
Môže autor príspevku číselne konkretizovať údaj:" minimálny objem na skládku a drtivá väčšina sa využíva" ? Použité termíny sú podľa môjho názoru dosť vágne, hraničiace až s demagogiou...
vloženo: 15.06.2010 08:54     vložil: Hamis Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist