Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Na kompostárnu si lidé rychle zvykli

21.06.2010  |  zdroj: Moderní obec  |  102× přečteno      vytisknout článek

Na kompostárnu si lidé rychle zvykli

Tupesy leží v malebném podhůří Chřibů, na pomyslné spojnici hradu Buchlova a Velehradu. Proslavily se zejména hrnčířskou výrobou - oblíbenou majolikovou keramikou. Rovněž si udržují svou vinařskou tradici. Loni na podzim se zařadily k obcím, které úspěšně řeší problematiku nakládání s odpady. O více informací jsme požádali starostu obce Tupesy Mgr. Oldřicha Vávru.

OTÁZKA: Co vás přivedlo k výstavbě obecní komunitní kompostárny?

Možnost zpracovávat trávu, listí a větve z veřejných prostranství. Zájem spoluobčanů o sečení a následné sušení trávy totiž výrazně poklesl a situace se stávala neudržitelnou. Navíc na hřištích a veřejných plochách nelze posečenou trávu nechat volně ležet. Všechnu tuto hmotu dnes využijeme a není to pro nás již nežádoucí odpad.

Je tu ještě druhý efekt. Do kompostárny s roční kapacitou 24 tun odpadu občané přivážejí zbytky z údržby svých zahrad, například ořezy větví, trávu apod. Vlivem osvěty, ale také v souvislosti se zahuštěním zástavby a rozvojem sadových úprav zahrad již nelze pálit větve u rodinných domků. Jsem mile potěšen, jak si na služby obecní kompostárny lidé rychle zvykli.

OTÁZKA: Jaké stroje a zařízení jsou pro obsluhu kompostárny zapotřebí?

Komunální traktor, štěpkovač, překopávač kompostu, čelní nakladač, prosévací síto a elektrocentrála. Celkové náklady na stavbu kompostárny dosáhly 3 562 435 Kč. Nebýt dotace ze Státního fondu životního prostředí (178 178120 Kč) a z Fondu soudržnosti (3 028 070 Kč), o komunitní kompostárně bychom dodnes jen snili. Jelikož jsme malá obec, o pomoc jsme požádali odborníky z ENVIprojektu Zlín, kteří náš investiční záměr zpracovali a pomohli nám i s jeho realizací. Rád bych zdůraznil, že kompostárnu jsme postavili v extravilánu obce.

OTÁZKA: V rámci projektu jste zakoupili i200 kompostérů pro obyvatele rodinných do-mů. Není to zbytečné, když mohou využívat kompostárnu?

Rozhodně není a zájem spoluobčanů to potvrzuje. Ve výběrovém řízení jsme nakoupili 160 kusů 900litrových a 40 kusů 720litrových kompostérů, v nichž se dá zpracovat běžný drobný bioodpad z domácností - slupky ovoce, zeleniny, posekaná tráva z bezprostředního okolí domů, zbytky po ostříhání okrasných rostlin, listí atd. Ukazuje se, že v kompostéru se najednou dá zpracovat bioodpad, který dříve běžně putoval na komunální skládku. Zatímco v roce 2008 jsme na ni svezli 281 tun směsného odpadu, v roce 2009 to bylo o něco méně - 262 tun. Předpokládám, že letos díky kompostárně a kompostérům u rodinných domků bude objem komunálního odpadu ještě nižší.

OTÁZKA: K pěti hnízdům pro sběr separovaného odpadu loni na podzim přibyla další čtyři a k tomu ještě 24 nových kontejnerů. Projeví se tato investice ve zvýšeném třídění odpadu už v letošním roce?

Určitě, 1095 obyvatel obce má k dispozici 31 sběrných nádob pro sběr skla, papíru a plastu. Napojové kartony mohou dávat do kontejnerů na plast, přičemž svozová firma je následně dotřiďuje.

V roce 2009, kdy systém v tomto rozšířeném počtu hnízd a nádob byl v provozu zhruba jen tři měsíce, vytřídil každý Tupesan v průměru 8 kg skla, 9 kg plastů a 5 kg papíru. Podle nynější stálé naplněnosti kontejnerů můžeme v letošním roce předpokládat výrazný nárůst vytříděného množství. To by se mělo projevit ve snížených nákladech na provoz odpadového hospodářství - v roce 2009 činily 639 149 korun, přičemž z obecní pokladny bylo zapotřebí vynaložit 159 tisíc korun. Očekáváme, že při zachování loňské cenové hladiny poplatku za svoz odpadu obec letos zaplatí >>jen


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist