Bioplynová stanice v Krnově zřejmě zatím nebude
KRNOV - Rada města Krnova nedoporučuje zastupitelstvu, aby schválilo záměr firmy Biostanice Morava postavit v průmyslové zóně v Červeném Dvoře bioplynovou stanici. Hlavním důvodem nesouhlasu s výstavbou bioplynové stanice je obava, že technologické zařízení zpracovávající bioodpad bude své okolí obtěžovat zápachem.
"To, že bioplynová stanice má vzniknout v průmyslové zóně neznamená, že by případný zápach nikomu nevadil. Vždyť zde sídlí řada firem, některé i potravinářské, a na nepříliš vzdáleném sídlišti pod Cvilínem bydlí sedm tisíc lidí," zdůvodnila rozhodnutí rady města místostarostka Alena Krušinová. K obavám ze zápachu se přidal také strach z nárůstu dopravy, protože bioodpady by se do Krnova svážely z širokého okolí.
"Plánované zařízení je navíc zaměřené na zpracování bioodpadu s vysokým obsahem energie jako je například krev z jatek a odpady z živočišné výroby. Náš problém likvidace odpadu ze zeleně a ze stravování by řešilo minimálně," dodala starostka Renata Ramazanová. Jak ale obě radní přiznávají, vyřešení problému zpracování bioodpadu se město v budoucnu nevyhne. "Pokud nový zákon o odpadech bude obcím ukládat povinnost nově třídit i bioodpad, budeme se muset k tomuto problému vrátit," řekla starostka.
S rozhodnutím radních není spokojen místostarosta Bedřich Marek. "Také já jsem měl vůči bioplynové stanici předsudky, které mi ale osobní návštěva obdobné moderní bioplynové stanice, jaká by měla vzniknout v Krnově, vyvrátila. Před problémem recyklace bioodpadu stejně neutečeme a dřív nebo později ho budeme muset řešit. Je pravdou, že technických možností je více, ale teď se nám naskýtá příležitost výrazně ušetřit finanční prostředky z městského rozpočtu. Je tady soukromý subjekt, který je ochoten na své náklady bioplynovou stanici vybudovat a pro město likvidovat bioodpad za symbolickou cenu. Pokud budeme muset recyklaci bioodpadu řešit později sami, vyjde nás to na miliony korun."
Zastupitelé se touto záležitostí budou zabývat na svém zasedání 31. března.
( zdroj: MÚ Krnov )
Související články
- 15.12. - ERÚ: Podpora biometanu zdraží energie podobně jako solární zdroje
- 14.12. - V Česku přibývá bioplynových stanic, je jich přes 230
- 09.12. - Vzniká nejmodernější bioplynová stanice v ČR, přinese lepší využití biomasy
- 24.11. - Odpad na skládce v Petrůvkách by měl sloužit k výrobě energií
- 22.11. - Investiční záměr: bioplynová stanice
- 16.11. - Bioplynové stanice pobírají nejvyšší dotace na hektar
- 11.11. - Ministr Petr Bendl opět spouští administraci žádostí na stavbu bioplynových stanic předložených ve 13. kole v rámci Programu rozvoje venkova
- 31.10. - V ČR funguje 150 bioplynových stanic, prostor je přitom pro tisíc zařízení
- 19.10. - ERÚ a Agrární komora budou spolupracovat v bioplynu
- 14.10. - V Libkově Vodě bude referendum kvůli stavbě bioplynové stanice
- 01.09. - Havířovští radní nechtějí stavbu bioplynové stanice v Šenově
- 22.08. - Výrobci chtějí dotace za výkup bioplynu. Zkouší to přes poslance
- 19.08. - Investice do bioplynových stanic můžou klesnout až o polovinu
- 17.08. - Proč držet bioplyn pod kontrolou?!
- 12.08. - Nekontrolovaný rozvoj bioplynu zdraží elektřinu, varuje MPO
Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem
můžete na tento článek reagovat jako první...
Sdílet článek
| linkuj | del.icio.us | Jagg.cz | Vybrali.sme |












Alternativní energie
ASIONEWS
Ateliér
Bezpečnost a hygiena práce
BIO
Bulletin společnosti HAPPY END CZ, a.s.
EKO
Ekologicke listy
Krkonoše - Jizerské hory
Minerální suroviny
Naše příroda
Odpady
Olomoucký biozpravodaj
Sedmá generace
Vodní hospodářství
VÝSTAVBA
Waste Forum
Zpětný odběr