Pri Seredi postavia bioplynku za 4,5 mil. eur
Pri Seredi by mala vyrásť nová bioplynová stanica. Za približne 4,5 mil. eur ju plánuje postaviť spoločnosť Stavimex Slovakia, a.s. Ako vyplýva z investičného zámeru, ktorý už investor predložil na posúdenie vplyvov na životné prostredie (Environmental Impact Assessment - EIA), bioplynová stanica by mala ročne vyrobiť takmer osem gigawatthodín elektrickej energie a viac ako šesť gigawatthodín tepla. Vyrobenú elektrickú energiu chce investor predávať do verejnej elektrickej distribučnej siete Západoslovenskej energetiky, a.s.
Spoločnosť bude v bioplynovej stanici vyrábať elektrickú energiu a teplo prostredníctvom spaľovania odpadu rastlinného a živočíšneho pôvodu. Bioplyn, ktorým bude poháňaná kongeneračná jednotka, investor v stanici vyrobí prostredníctvom spaľovania odpadu zo spracovania mäsa, spaľovania vnútorností zvierat, či kuchynského a reštauračného odpadu. Ročne by sa malo v bioplynovej stanici spáliť takmer 28 tisíc ton takéhoto odpadu. Bioplynová stanica by sa mala rozprestierať v lokalite Malý Háj na ploche takmer 24 tisíc metrov štvorcových. S výstavbou stanice chce investor začať v apríli budúceho roka, pričom ukončenie výstavby je naplánované o štyri mesiace neskôr.
Firma Stavimex Slovakia už niekoľko rokov pôsobí na slovenskom a zahraničnom trhu v oblasti tepelnej techniky. Má skúsenosti s inštaláciou kotolní a spaľovní nebezpečných odpadov. Na slovenský a zahraničný trh dodáva samostatné kotly, ako aj kompletné kotolne na biomasu.
SITA
Související články
- 15.12. - ERÚ: Podpora biometanu zdraží energie podobně jako solární zdroje
- 14.12. - V Česku přibývá bioplynových stanic, je jich přes 230
- 09.12. - Vzniká nejmodernější bioplynová stanice v ČR, přinese lepší využití biomasy
- 24.11. - Odpad na skládce v Petrůvkách by měl sloužit k výrobě energií
- 22.11. - Investiční záměr: bioplynová stanice
- 16.11. - Bioplynové stanice pobírají nejvyšší dotace na hektar
- 11.11. - Ministr Petr Bendl opět spouští administraci žádostí na stavbu bioplynových stanic předložených ve 13. kole v rámci Programu rozvoje venkova
- 31.10. - V ČR funguje 150 bioplynových stanic, prostor je přitom pro tisíc zařízení
- 19.10. - ERÚ a Agrární komora budou spolupracovat v bioplynu
- 14.10. - V Libkově Vodě bude referendum kvůli stavbě bioplynové stanice
- 01.09. - Havířovští radní nechtějí stavbu bioplynové stanice v Šenově
- 22.08. - Výrobci chtějí dotace za výkup bioplynu. Zkouší to přes poslance
- 19.08. - Investice do bioplynových stanic můžou klesnout až o polovinu
- 17.08. - Proč držet bioplyn pod kontrolou?!
- 12.08. - Nekontrolovaný rozvoj bioplynu zdraží elektřinu, varuje MPO
Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem
můžete na tento článek reagovat jako první...
Sdílet článek
| linkuj | del.icio.us | Jagg.cz | Vybrali.sme |












Alternativní energie
ASIONEWS
Ateliér
Bezpečnost a hygiena práce
BIO
Bulletin společnosti HAPPY END CZ, a.s.
EKO
Ekologicke listy
Krkonoše - Jizerské hory
Minerální suroviny
Naše příroda
Odpady
Olomoucký biozpravodaj
Sedmá generace
Vodní hospodářství
VÝSTAVBA
Waste Forum
Zpětný odběr