Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Malé chyby mají často velké následky

19.07.2010  |  zdroj: Technik  |  411× přečteno      vytisknout článek

Malé chyby mají často velké následky

Výstavba bioplynových stanic prožívá u nás velký rozvoj. Bohužel se přitom zapomíná na technickou stránku věci, a to je třeba považovat za velkou chybu, která může vést k nižší produkci bioplynu. Nejdůležitější je mít kvalitní projekt, který už od počátku bere v úvahu požadavky zákazníka, zejména druh vstupů, provozní podmínky, požadavky na ochranu před zápachem a v neposlední řadě požadavky na bezpečnost zařízení.

Z hlediska legislativních požadavků v současné době neexistuje zákonná norma, která by řešila komplexní problematiku bioplynových technologií. Jedna z možných cest je použití evropských směrnic, které jsou jednotlivé země EU povinny implementovat do svých právních řádů. Tyto směrnice slouží pro konstruktéry již ve fázi projektování, výrobě a uvádění do provozu. U nás je to řešeno vydáváním jednotlivých nařízení vlády.

U bioplynové technologie připadají v úvahu následující nařízení vlády: NV č. 176/2008 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na strojní zařízení, NV č. 23/2003 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na zařízení a ochranné systémy určené pro použití v prostředí s nebezpečím výbuchu, NV č. 17/2003 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na elektrická zařízení nízkého napětí, a nařízení vlády č. 616/2006 Sb., o technických požadavcích na výrobky z hlediska jejich elektromagnetické kompatibility.

Je též důležité si uvědomit, že bioplynová stanice se skládá ze dvou částí, pro které platí odlišná legislativa. Jedná se o stavební část, v jejímž rámci probíhá schvalování podle zákona č. 183/2006 Sb., stavebního zákona, a technologickou část, která může být uváděna na trh a do provozu jako stanovený výrobek ve smyslu zákona č. 22/1997 Sb. Rovněž je možné technologickou část rozdělit na jednotlivé komponenty a u nich posuzovat shodu zvlášť. Elektrické a plynové zařízení v tomto případě spadá do působnosti vyhlášek č. 20/1979 Sb. a č. 21/1979 Sb., týkajících se vyhrazených technických zařízení plynových a elektrických.

Po posouzení shody je výrobce povinen označit zařízení značkou CE a vydat k němu ES prohlášení o shodě se všemi náležitostmi danými příslušnými nařízeními vlády, se kterými je shoda posuzována. Tímto výrobce prohlašuje, že zařízení je ve stavu umožňujícím jeho bezpečné uvedení na trh a do provozu. Tento dokument a dále návod k obsluze musí být vždy v jazyce země, ve které je uváděn na trh a do provozu, u nás tedy v jazyce českém.

Závěrem je třeba zdůraznit, že evropské směrnice (nařízení vlády) se vztahují pouze na zařízení před uvedením na trh a do provozu. Provoz zařízení je řešen příslušnými národními předpisy, např. zákonem č. 309/2006 Sb., kterým se upravují další požadavky na bezpečnost a ochranu zdraví nebo NV č. 378/2001 Sb., které stanoví bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist