Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Investiční záměr: bioplynová stanice

22.11.2011  |  684× přečteno      vytisknout článek

bioplynZemědělství v Evropě nemá na růžích ustláno. Jeho stabilizaci a příznivému rozvoji mohou napomoci podnikatelské činností v oblastech, které jsou s ním v harmonické symbióze...

Kromě klimatických změn je zemědělský sektor výrazně ovlivněn i faktory spojenými s levnou asijskou konkurencí a legislativou EU. Není proto divu, že se stále více zaměřuje také na činnosti, které nejsou přímo spojené s potravinářskou výrobou, zato mohou výrazně přispět k udržitelnosti a rozvoji zemědělství a venkova.

Mezi takové patří pěstování energetických plodin a provozování zemědělských bioplynových stanic. Bioplynové stanice představují pro zemědělce novou podnikatelskou příležitost, která jim zajistí další zdroje příjmů. Pomůže tak stabilizovat hospodaření v situaci, kdy ceny zemědělských komodit podléhají prudkým výkyvům trhu.

Zároveň jsou zdrojem obnovitelné energie, který je spolehlivě řiditelný, není závislý na rozmarech počasí a dodávky do sítě jsou na rozdíl od slunečních a větrných elektráren stabilní.

Zemědělské podniky provozem bioplynové stanice snižují emise čpavku do ovzduší a riziko znečištění podzemních vod dusíkem a splňují požadavky nitrátové směrnice na skladování statkových hnojiv. Zbytkovou hmotu, tzv. digestát, lze navíc použít jako vysoce kvalitní hnojivo.

Kombinace zemědělské činnosti a provozu bioplynové stanice je výhodným propojením podnikatelských činností. Produkce vlastní elektřiny či tepla navíc vede ke snížení stávajících provozních nákladů zemědělců. Prodej zbylé kapacity navýší celkové příjmy a zlepší ekonomiku investice.

Na rozdíl od celé řady jiných investičních aktivit do obnovitelných zdrojů se výstavba a provoz zemědělské bioplynové stanice může obejít i bez státních dotací.

"Na základě zkušeností s několika desítkami projektů jsme přesvědčeni, že vhodně zvolené a dobře připravené projekty jsou smysluplné a efektivní bez ohledu na to, zda pro jejich výstavbu je k dispozici státní podpora," tvrdí Jiří Cairola, vedoucí Marketingu pro podniky a municipality Komerční banky.

Více než financování

Prostředky pro vybudování a počáteční provoz bioplynové stanice lze získat z celé řady zdrojů, ale výhodné je najít si v tomto ohledu partnera, který je schopen poskytnout více než jen finanční zdroje. Pro zemědělce vstupující nově do zmíněného podnikatelského segmentu to platí dvojnásob.

V oblasti financování zemědělských bioplynových stanic, ale také dalších projektů obnovitelných zdrojů energie, nabízí bohaté zkušenosti právě Komerční banka, která se na tuto oblast cíleně zaměřuje již řadu let. Spolupracuje s dodavateli technologií i s nezávislými poradenskými společnostmi v oblasti energetiky a obnovitelných zdrojů.

Navíc disponuje týmem vlastních specialistů na tuto problematiku. Ti jsou schopni zajistit odborné poradenství při přípravě projektu a individuální konzultace pro nejlepší způsob financování již při zpracování podnikatelského záměru. Ve spolupráci s nezávislými konzultanty posoudí provozní parametry bioplynové stanice a pomohou při výběru optimální struktury financování s ohledem na investiční náročnost projektu.

"Můžeme nabídnout krátkodobé překlenovací úvěry na pokrytí DPH, dlouhodobé investiční úvěry na výstavbu bioplynové stanice a dále například odložení splátek jistiny po dobu výstavby až do uvedení do provozu. Dle zásad projektového financování je možné pravidelné splácení úvěrů z výnosů generovaných projektem, tedy z tržeb za prodej elektrické energie, případně tepla," shrnuje možnosti financování Jiří Cairola a dodává: "Kromě financování lze na jednom místě vyřešit zdroje i vhodné pojištění na dobu výstavby a provozu bioplynové stanice."

S čím na jednání s bankou

"Při prvním jednání s bankou by žadatel měl mít základní představu o projektu po stránce technické, ekonomické, realizační a provozní - tedy mít připraven základní podnikatelský záměr, který ve stručnosti bance představí," říká Jiří Cairola stran přípravy na jednání s bankou.

Kromě základních údajů o investorovi projektu se budou bankovní specialisté zajímat o:

- důvody vedoucí k realizaci projektu,

- aktuální stav projektu,

- výši a strukturu nákladů projektu,

- vlastní zdroje (výše prostředků, které hodlá investor do projektu vložit),

- předpokládanou lokaci,

- strukturu a množství vstupů a způsob jejich zajištění, logistiku a skladování,

- zajištění připojení bioplynové stanice do sítě,

- celkový záměr využití vyráběné energie (tj. vedle elektřiny také využívání tepla),

- časový harmonogram výstavby,

- předpokládaného dodavatele stavebních prací,

- právní formu (účelově založená nebo existující firma).

AUTOR: Hana Kovářová

ZDROJ: Energetika


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist