Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Spolchemie dostane na vyloučení rtuti z výroby chloru odklad, ale jen o rok

08.01.2010  |  175× přečteno      vytisknout článek

Spolchemie dostane na vyloučení rtuti z výroby chloru odklad, ale jen o rok

ÚSTÍ NAD LABEM - Ústecká Spolchemie bude moci používat rtuť o jeden rok déle, než jí stanovuje integrované povolení na výrobu louhů, chloru a kyseliny chlorovodíkové, které dostala v roce 2006. Neuspěla tak se žádostí o prodloužení lhůty o tři roky, odbor životního prostředí Krajského úřadu Ústeckého kraje navrhl jako kompromisní řešení návrh prodloužení lhůty o jeden rok. Vyplynulo to z jednání, které proběhlo 6. ledna na krajském úřadě v Ústí nad Labem. "Vnímáme tento návrh jako nejzazší kompromisní řešení a bude-li vydána změna integrovaného povolení s datem ukončení provozu výroby chloru s použitím rtuti do konce roku 2013, neodvoláme se proti němu. Podobné stanovisko na včerejším jednání prezentovala také Česká inspekce životního prostředí," komentoval výsledek jednání vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika RNDr. Jindřich Petrlík.

"Výsledek považujeme za maximální možný, jakého jsme při jednání mohli dosáhnout vzhledem k tomu, že s odkladem o tři roky souhlasila většina ostatních účastníků řízení včetně města Ústí nad Labem, krajské samosprávy i Krajské hygienické stanice. Raději bychom samozřejmě viděli nulový odklad vyloučení rtuti z výroby chloru ve Spolchemii, ale ten nebylo reálné prosadit," doplnil Petrlík.

Spolchemie již na jednání avizovala, že nemůže do budoucna vyloučit opakovanou žádost o odklad. Rozhodnutí o změně integrovaného povolení pro výrobu louhů, chloru a kyseliny chlorovodíkové vydá úřad Ústeckého kraje na základě žádosti Spolchemie ze srpna minulého roku. Podnik v ní požadoval oddálení termínu náhrady rtuti o tři roky se zdůvodněním, že se mu nepodařilo na výstavbu nové membránové technologie, která je příznivější pro životní prostředí a současně je méně energeticky náročná, zabezpečit finance. "Na takovou argumentaci jsme nemohli přistoupit, protože Spolchemie v době před ekonomickou krizí namísto do konverze elektrolýzy investovala peníze do nákupu provozů v zahraničí, což Arnika doložila i na jednání na krajském úřadě. "Ekonomické problémy firmy proto nezpůsobují požadavky na zvýšení ochrany životního prostředí a zdraví lidí, ale sázka na přílišnou expanzi. Nevidíme proto důvod k ústupkům v náhradě rtuti za konec roku 2013," zakončil Petrlík

Arnika usiluje o vyloučení rtuti z výroby chloru u obou českých výrobců chloru - Spolchemie v Ústí nad Labem a Spolany Neratovice, protože jde o zbytečné používání toxického těžkého kovu tam, kde za něj existuje dostupná a navíc předpisy Evropské unie vyžadovaná alternativa. Tou je zmíněný membránový proces, který nepoužívá rtuť a navíc je méně energeticky náročný (více na stránkách věnovaných výrobě chloru).

Rtuť uniká z provozů ústecké chemičky buď ve formě emisí do vzduchu, anebo s odpadními vodami do Bíliny a posléze do Labe. V řece se rtuť ukládá v sedimentech, kumuluje se v rybách a kontaminuje celý potravní řetězec, na jehož konci je člověk. To, že kontaminace rtutí je problémem i v České republice a v Labi, opakovaně ukazují rozbory vzorků ryb. V roce 2006 naměřila Arnika relativně vysoké koncentrace rtuti v ovzduší i za branami Spolchemie. Problematický je také obsah rtuti v odpadech, jejichž produkce zaznamenala u Spolchemie v posledních letech narůstající tendenci, jak vyplynulo z podkladů dodaných podnikem pro jednání o změně integrovaného povolení. Na potřebě řešit úniky rtuti do životního prostředí se loni v únoru shodli zástupci vlád na schůzce Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) v keňském Nairobi. Na základě jejich dohody se již začala připravovat globální úmluva.

Tisková zpráva sdružení Arnika


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist