Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Výrobci plastů a elektroniky bojují proti nebezpečným látkám

09.07.2010  |  zdroj: Technik  |  143× přečteno      vytisknout článek

Výrobci plastů a elektroniky bojují proti nebezpečným látkám

Společnost SABIC Innovative Plastics na jaře uvedla na trh novou technologi výroby polykarbonátu Lexan pod označením Lexan EFR film - jako nový příspěvek v úsilí o zlepšení a ozdravení životního prostředí.

Plastikářská novinka nabízí lepší parametry a tenčí míry než samozhášecí polypropylen (flame-retardant polypropylene - FRPP). Tento nový průmyslový materiál umožňuje globálním OEM výrobcům elektroniky vytvářet tenčí a lehčí notebooky, mobily a další elektronická zařízení s nižšími náklady. A navíc výrazně přátelštější k životnímu prostředí.

Více, než vyžadují předpisy

Lexan EFR jde za hranice současných direktiv a výrobce zdůrazňuje, že ve svých produktech dobrovolně eliminoval halogenizující chlorová a bromová aditiva. Polykarbonátová fólie Lexan EFR - v souladu s restrikcemi EU ohledně nebezpečných látek (RoHS) a direktiv o nakládání s elektrickým a elektronickým odpadem (Waste Electrical and Electronic Equipment - WEEE 2006) nabízí ohnivzdornost, resp. samozhášivost bez použití přídavků na bázi bromu nebo chloru, které se pro výrobky této kategorie obvykle používaly. je nabízev v čirém nebo průsvitném provedení, a ve srovnání s materiály označovanými zkratkou FRPP, Lexan EFR film trojnásobně snižuje smrštitelnost a vykazuje výrazně vyšší odolnost proti proražení a pevnost v tahu. Tyto vlastnosti ho činí velmi vhodným pro použití v aplikacích kde jsou požadovány velmi tenké rozměry - tam může nahradit silnější samozhášecí polypropylen, aniž by to bylo na úkor výkonnost, resp. výdrže. A nejen tenké míry umožňují vyrábět menší a kom paktnější zařízení spotřební elektroniky, ale navíc levněji, protože je potřeba ménší množství materiálu. Nový film rovněž vykazuje lepší parametry pokud jde o absorpci vlhkosti, a teplotní parametry, a funguje také jako skvělé dielektrikum.

Cílovými aplikacemi pro jeho využití by podle výrobce měly být např. tištěné spoje a obvody, desky, diskové mechaniky, klávesnice, invertory a adaptéry, nálepky, vysekávané distanční vložky a různé krycí vrstvy apod.

Technické plasty s izolačními vlastnostmi nahrazují kovy

Další důležitou vlastností je elektromagnetická a rádiová interference (EMI/RFI), resp. její stínění, kde rovněž dochází ke striktnímu omezování emisí tohoto druhu, tj vyzařování, takže výrobci se snaží narazovat klasické kovové skříňky vodivé laky a vodivé polymery, kovová šasi, plátování, které zvyšují hmotnost výrobků - i jejich náklady. Technické plasty s izolačními vlastnostmi tak umožňují postupně nahrazovat dříve používané kovy. Vlastností, která k tomu výrazně nahrává jsou i lepší možnosti jejich tvarování. Lexan EFR může být snadno zpracován pomocí formování teplem, protlačováním, vykrajováním z plátů, řezáním, dážkováním a ohýbáním, je dodáván v matné i lesklé úpravě a různých tloušťkách v rozmezí 100 až 762 mikronů.

SABIC Innovative Plastics nabízí i řadu dalších speciálních materiálů pro průmyslové palikace, při jejichž vývoji byl kladem velký důraz na ochranu životního prostředí. Dalším významným materiálem v portfoliu firmy SABIC Inovative plastic jsou z tohoto pohledu např. polyetermidový film (PEI) s označením Ultem, který nabízí výborné dielektrické parametry a vysokou odolnost proti tepelnému zatížení a působení chemikálií, nebo Noryl což byl vůbec první samozhášecí hehalogenovaný materiál, který firma nabídla průmyslu. Tento materiál má rovněž vysokou odolnost proti proražení a sílu v tahu a může být použit jako izolační vrstva či pro stínění v mobilech, laptopech a dalších přenosných zařízeních jako jsou např. DVD přehrávače, nebo AV vybavení, ale i tiskárny, adaptéry k počítačům nebo kryty či obaly na baterie do počítačů a mobilů apod.

Omezení nebezpečných materiálů požadují i výrobci elektroniky

Také IT výrobci apelují na EU v zavedení přísných omezení pro nebezpečné látky při výrobě spotřební elektroniky. Sony Ericsson oznámila podporu K partnerství společností Acer, Hewlett-Packard, Dell a zájmových organizací ChemSec, Clean Production Action ve spolupráci s Evropskou kanceláří pro životní prostředí, s cílem upozornit na nutnou změnu směrnice EU o využití nebezpečných látek se nyní přidal i výrobce mobilů Sony Ericsson. Cílem iniciativy technologických firem a institucí je přesvědčit Evropský parlament k vydání zákazu užívání nebezpečných látek pří výrobě elektronických spotřebičů s platností od roku 2015.

V současné době směrnice omezuje užívání některých těžkých kovů a dvou typů bromovaných zpomalovačů hoření. Nová iniciativa vyžaduje zákaz všech bromovaných zpomalovačů hoření, stejně jako užívání PVC. Dojde-li k jejich spalování za nestandardních podmínek recyklace, vytvoří v sobě halogen dioxinů, který z nich učiní silné toxické chemikálie. Hlavní iniciativou společnosti Sony Ericsson je jejich okamžité vyřazení z procesu výroby elektrických a elektronických spotřebičů v co možná nejbližším termínu. "Společnost Sony Ericsson se zavázala k vyloučení halogenovaných organických látek při produkci svých výrobků, navíc se nám v současné době podařilo eliminovat všechny druhy PVC a téměř všechny bromované zpomalovače hoření,"uvedl Daniel Paska, expert firmy Sony Ericsson na životní prostředí. Společnosti Sony Ericsson se nyní podařilo vyřadit ze svých produktů a téměř veškeré halogenované zpomalovače hoření

"Představili jsme novou řadu telefonů Greenheart, které jsou důkazem možnosti využití přívětivějších materiálů, jakými jsou recyklované plasty, vodou ředitelné barvy či energeticky efektivní nabíječky. V souladu s naší novou strategií bychom do roku 2011 chtěli filozofii Greenheart přizpůsobit naše celé portfolio," řekl Mats Pellbäck Scharp, vedoucí oddělení udržitelnosti zdrojů společnosti Sony Ericsson.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist