Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nový web přiblíží tajemství starých lesních stezek

22.11.2009  |  131× přečteno      vytisknout článek

Nový web přiblíží tajemství starých lesních stezek

Co to jsou Lesní stezky?
  • Historické, obvykle více než sto let staré úzké stezky
  • Vedené vrstevnicově, přizpůsobují se tvaru terénu, využívají místních materiálů
  • Dokládají umění tehdejších stavitelů, které je dnes již zapomenuto
  • Poskytují intenzivní kontakt s přírodou a esteticky hodnotný zážitek
  • V mnoha případech mohou po rekonstrukci velmi dobře sloužit i dnes

lesnistezky1.JPGNěkteré z těchto stezek byly stavěny v době rozvoje turistického hnutí  zhruba v poslední třetině 19. století a první třetině 20. století. Zpřístupňují atraktivní přírodní místa a zajímavosti, nebo hustě protkávají lesní oblasti okolo lázeňských měst. Mnohé z těchto cest a stezek dodnes turisté s oblibou používají. Další stezky zpřístupňovaly svažité či skalnaté lesní oblasti. Sloužily lesníkům a myslivcům k obhlídkám revíru či lovu. Stezky v lesních oblastech jsou však velmi zranitelné vůči těžbě a stahování dřeva moderní mechanizací, a proto rychle mizí.

Proč  jsou stezky důležité?

Využití přírodě blízkých stezek má velký potenciál v šetrném cestovním ruchu. Za mnohem důležitější však považujeme jejich možné využití pro každodenní rekreaci - mít svou oblíbenou stezku, kde se cítíme v blízkosti přírody. Podstatné je, aby stezka umožňovala příjemný pohyb - ať už pro chůzi, běh, jízdu na kole či na koni, a aby na ní nevznikaly konflikty mezi jednotlivými uživateli. Mnohé z historických stezek, přesto, že byly stavěny před sto lety, tyto požadavky naplňuje.

Proč  jsme vytvořili web?

Web lesnistezky.cz bude sloužit jako informační platforma pro úředníky státní a veřejné správy, ochranu přírody, ale i - turisty, cyklisty, zkrátka lidi, kteří se zajímají o přírodu a krajinu. 
Při práci v České mountainbikové asociaci se dlouhodobě zabýváme technologiemi stavby, údržby a rekonstrukce těchto úzkých přírodních stezek. Často se setkáváme s tím, že stezky nejsou správně udržovány a opravovány. Přitom i dobře míněné, avšak nesprávně provedené zásahy mohou konstrukci stezky nenávratně poškodit. Proto se snažíme toto pozapomenuté know-how vrátit zpět do Česka.


O projektu Lesní stezky

lesnistezky2.JPGProjekt Lesní stezky je jedním z hlavních programů České mountainbikové asociace, o.s. Klade si za cíl aktivně vyhledávat, opravovat a udržovat historické lesní stezky, které desetiletí neudržované chřadnou a mizí. Projekt Lesní stezky se hlásí k obnově tradice českého turistického hnutí, přitom ji uvádí do moderního prostředí 21. století. Přínosem projektu není pouze faktické zlepšení kvality odpočinku v přírodě, ale také záchrana cenného dědictví a posílení odpovědného vztahu lidí k přírodě. Důležitou roli hraje také rozvoj občanské společnosti a dobrovolnictví v Česku, protože stěžejní část projektu je prováděna dobrovolníky. Za svou existenci projekt Lesní stezky připravil například obnovu historických stezek v Rychlebských horách nebo rekonstrukci Baronského chodníku v Hostýnských vrších. Projekt Lesní stezky v roce 2009 podpořila Nadace Vodafone v rámci programu Rok Jinak.


Kontakty
Hanka Hermová (vedoucí projektu Lesní stezky) hanka.hermova@cemba.cz

Petr Slavík (tiskový  mluvčí ČeMBA o.s.) petr.slavik@cemba.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist