Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Jezdíme na rostlinný olej - jezdíme úsporněji?

22.10.2010  |  1049× přečteno      vytisknout článek

pumpaBez spalovacích motorů si dnes dokážeme život představit jen těžko. Ropná paliva, která je pohánějí, však uvolňují neúnosná množství emisí. Co s tím? Jednou z alternativ jsou rostlinné oleje. Podívejme se na některé aspekty "ježdění na olej".

Spalovací motory jsou hlavní hnací silou většiny motorových vozidel. Mezi jejich hlavní výhody patří relativně vysoká účinnost, spolehlivost a nízké pořizovací i provozní náklady. Motory jsou poháněné téměř výhradně kapalnými palivy vyrobenými z ropy, tj. fosilního původu, jejichž spotřeba neustále narůstá (v ČR se v roce 2008 prodalo přibližně 2 mil. tun benzinu a 4 mil. tun nafty).

Emise a klima - jak to souvisí?


Spalováním fosilních paliv, tedy i benzinu a nafty, jsou do atmosféry uvolňovány jak skleníkové plyny (oxid uhličitý, malé množství oxidu dusného a v případě vozidel poháněných zemním plynem i metan), tak  i emise škodlivých látek (organické plynné látky, oxid uhelnatý, oxidy dusíku a prachové částice), které jsou pak jedním z hlavních zdrojů znečištění ovzduší v městských aglomeracích.

Nárůst koncentrací skleníkových plynů v atmosféře je spojen s dlouhodobými změnami klimatu, a to nejen postupným zvyšováním průměrné teploty (globální oteplování), ale hlavně s přibýváním klimatických extrémů (extrémně vysoké a nízké teploty, dlouhotrvající sucha, intenzivní nebo dlouhodobé deště, tornáda, hurikány).

Snižování spotřeby energie a hledání alternativních zdrojů energie a alternativních pohonů je proto jedním ze základních předpokladů zachování výhod, jež nám mobilní stroje přinášejí.

Olejová alternativa


Jedním z alternativních paliv jsou rostlinné oleje, které lze - za určitých podmínek - používat ve vznětových Alternativou je i řepka olejka(naftových) motorech, ostatně na ně byly i první vznětové motory provozovány. V Evropě je to zejména olej řepkový, celosvětově je dokumentováno i použití jiných olejů: sójový, slunečnicový, palmový, kokosový, lněný, makový, sezamový, konopný, olej z jatrophy curcus, karanji, rybí tuk, a též recyklovaný fritovací olej.

Rostlinné oleje jsou méně škodlivé pro lidský organismus (slouží jako potravina) i životní prostředí, a rychleji se rozkládají. Z hlediska zdravotního, požárního a ekologického rizika patří mezi nejbezpečnější paliva. Ostatně - které jiné palivo byste si dali do kuchyně hned vedle sporáku?

Teplota a výkon


Litr rostlinného oleje má o 5-10 % nižší výhřevnost než litr nafty, proto je i spotřeba paliva o jednotky procent vyšší. Při stejné spotřebě je z důvodu nižší výhřevnosti o jednotky procent nižší i maximální výkon.

U některých starších typů motorů však část paliva vstřikovaného pod velmi vysokým tlakem proniká zpět do přívodu paliva netěsnostmi ve vstřikovacím čerpadle a vyšší viskozita rostlinného oleje tyto ztráty sníží, čímž se zvýší dávka paliva, a to i do té míry, že je výsledný maximální výkon motoru na rostlinný olej vyšší.

Při nízkých zatíženích má nejvyšší vliv rychlost odpařování kapiček paliva. Zde hraje roli vyšší viskozita oleje a vyšší teploty potřebné k tvorbě plynné směsi palivo-vzduch: hlavní fáze hoření nastává později, účinnost spalování klesá a narůstají emise oxidu uhelnatého, organických látek a pevných částic, zatímco emise oxidů dusíku klesají.


Ropných paliv se však úplně "nevzdáte" ani tady: motor je nastartován a ohřát na naftu, přičemž se chladicí kapalinou ohřívá i rostlinný olej. Po dosažení provozní teploty a teploty rostlinného oleje (cca 60 stupňů) lze přepnout na něj. Při delším provozu na nízká zatížení a před odstavením motoru je pak nutné přepnout zpět na naftu. Kdo bude jezdit na olej?


Hranice, kdy je spalování rostlinného oleje ještě přijatelné, se posouvá s jeho teplotou, s teplotou motoru a je jiná pro různé typy a konstrukce motorů.  Pro současné motory nelze doporučit provoz na rostlinný olej při velmi malých zatíženích, například při popojíždění v koloně. Rostlinný olej je proto vhodný pro motory, které pracují ve středním až vyšším zatížení, a to pokud možno dlouhodobě, aby se zamezilo častému střídání paliv - například pro autobusy a kamiony dálkové dopravy, některé hybridní-elektrické pohony, traktory při práci na poli, kogenerační jednotky.

Každý motor má trochu jiné podmínkyV současné době je řepkový olej sice  uznaným palivem v ČR, které je osvobozeno od spotřební daně,  lze na něj však na veřejných komunikacích provozovat pouze vozidla, u kterých je toto palivo schváleno výrobcem - a těch je minimum.

Zájemcům proto nezbývá, než si nechat úpravu vozidla schválit - legislativa není v tomto směru zcela jednoznačná - nebo omezit provoz na motory používané mimo veřejné komunikace, nebo riskovat případný (i když velmi sporadický) postih. V některých zemích se však rostlinný olej používá zcela legálně, obdobně jako u nás propan-butan (LPG), a lze doufat, že se Česká republika brzy zařadí mezi ně.Autor: Michal Vojtíšek, biodiesel.michal@seznam.cz 

Příspěvek vychází z doktorské disertační práce a dalších prací autora, ve kterých jsou uvedeny úplné odkazy na zdroje informací, které jsou k dispozici na požádání

Zdroj: Časopis Alternativní energie - www.alen.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist