Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Výzkum pro budoucnost na VUT - CVOZE

04.01.2012  |  60× přečteno      vytisknout článek

Výzkum pro budoucnost na VUT - CVOZE

Centrum výzkumu a využití obnovitelných zdrojů energie (CVVOZE) je výzkumným pracovištěm Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Na jeho realizaci se podílí čtyři odborné ústavy: Ústav výkonové elektrotechniky a elektroniky, Ústav automatizace a měřicí techniky, Ústav elektrotechnologie a Ústav elektroenergetiky.

Svými odbornými kapacitami a vybavením pokrývá celé spektrum disciplín v oblasti elektrotechniky (elektrochemie, elektromechanika, elektrotechnologie, elektroenergetika) zejména, ale ne výhradně, ve vazbě na aktuální téma obnovitelných zdrojů energie a jejich efektivního využívání ve výrobě, dopravě a energetice.

Centrum navazuje na dlouholetou tradici výzkumu a vývoje pod hlavičkou fakulty a aspiruje na to stát se respektovanou institucí evropského významu.

Budování infrastruktury CVVOZE bylo zahájeno 1.5.2010 a zahájení pilotního provozu je plánováno na 1.1.2013.

Výzkumné programy:

Elektromechanická přeměna energie

Cílem výzkumného programu je řešení problémů optimalizace stávajících a vývoj a optimalizace nových pohonných systémů, a to v oblasti elektrických strojů, elektrických přístrojů, výkonové a řídicí elektroniky, systémů řízení a autonomních zdrojů elektrické energie. V oblasti elektrických strojů pro ekologickou dopravu je vývoj zaměřen především na zvýšení účinnosti stávajících strojů a vývoj strojů nové koncepce.

Z těchto nových, perspektivních strojů jsou to především stroje s permanentními magnety s radiálním nebo axiálním magnetickým tokem. V oblasti řízení pohonů bude kladen důraz na využití moderních typů signálových procesorů. Samostatnou a důležitou problematikou v automobilovém průmyslu bude vývoj senzorů elektrických a neelektrických veličin.

Základní zaměření:

 • Aplikovaný výzkum v oblasti elektromechanické přeměny energie.
 • Návaznost na stávající dlouhodobou spolupráci s průmyslovými podniky.
 • Kolaborativní a smluvní výzkum s dalšími podniky zabývajícími se výrobou strojů a zařízení na bázi elektromechanické přeměny energie.
 • Výzkum a vývoj nových typů senzorů pro aplikační oblasti.
 • Výzkum, vývoj a implementace energeticky optimálních algoritmů pro tento i oba další výzkumné programy Centra.

Očekávané výstupy výzkumného programu:

 • Nové, optimalizované typy elektrických strojů a jejich řídicích systémů pro použití především v ekologické dopravě.
 • Optimalizace synchronních motorů s permanentními magnety s cílem zlepšení jejich vlastností.
 • Optimalizace asynchronních motorů s cílem zlepšení účinnosti.
 • Spojení speciálních softwarových prostředků využívajících evoluční algoritmy se stávajícími softwarovými prostředky pro rutinní návrhy elektrických strojů.
 • Využití neceločíselných modelů elektrických strojů a regulátorů v elektrických pohonech.                                                                                                                                                        

Chemické a fotovoltaické zdroje energie

Cílem výzkumného programu je výzkum a vývoj nových materiálů a nových koncepcí pro elektrochemické zdroje proudu a funkčních vrstev pro oblast solárních prvků. Budou ověřeny nejenom parametry nových systémů, ale i životnosti zjištěné na funkčních vzorcích, popř. prototypech. Budou navrženy technologické postupy jejich přípravy. Toto bude podkladem pro zadání nabídkového řízení u potenciálních dodavatelů pro budoucího výrobce. Výzkumná a vývojová činnost bude založena zejména na vlastních projektech, pracovníci tohoto výzkumného programu se však budou podílet i na řešení projektů ostatních výzkumných programů, případně komplexních projektů výzkumného Centra ve spolupráci s průmyslovými partnery.

Základní zaměření:

 • Výzkum a vývoj elektrochemických zdrojů proudu a jejich aplikací s cílem zvýšení elektrochemické účinnosti, využitelnosti jako zdrojů pro mobilní prostředky, pro akumulaci energie z nekonvenčních zdrojů apod.
 • Výzkum, vývoj a optimalizace fotovoltaických článků a systémů se zaměřením na zvýšení účinnosti, spolehlivosti a zlevnění jejich výroby.

Očekávané výstupy

 • Zdroje pro elektrické pohony včetně optimalizace a zrychlení nabíjecích procesů.
 • Nová konstrukce standardních elektrochemických systémů (na bázi olova a niklu) umožňující zrychlené nabíjení pro použití v perspektivních oblastech (použití v mobilních prostředcích, jako úložiště energie z OZE, atd.).
 • Elektrodové materiály pro moderní elektrochemické zdroje proudu vyrobené novými postupy, levnějšími způsoby výroby, s lepšími užitnými vlastnostmi (zvýšená životnost, vyšší elektrochemická účinnost, šetrné k životnímu prostředí).
 • Zvýšení bezpečnosti nových generací elektrochemických zdrojů - snížení hořlavosti, toxicity a snížení ekologických zátěží jak ve výrobě, tak následně při recyklaci použitých systémů.
 • Nové a optimalizované diagnostické metody zjišťování kvality fotovoltaických článků, panelů a systémů.
 • Nový typ fotovoltaického článku dosahující účinnosti blížící se 20%.

Výroba, přenos, distribuce a užití elektrické energie

Výzkumná a vývojová činnost je z pohledu dlouhodobého a střednědobého horizontu založena zejména na vlastních projektech základního a aplikovaného výzkumu vycházejících z vývoje oboru a ze státní energetické koncepce, z pohledu krátkodobého horizontu pak zejména na řešení přímých zadání z průmyslu v rámci smluvního výzkumu.

Základní zaměření:

 • Aplikovaný výzkum orientovaný na optimalizaci procesů a zařízení v elektroenergetice. Základními směry výzkumu a vývoje v tomto programu budou:
 • Optimalizace parametrů výkonových spínacích přístrojů v oblasti zhášecích systémů včetně diagnostiky zhášecího procesu.
 • Optimalizace zařízení pro rozvod elektrické energie z obnovitelných zdrojů a SmartGrids.
 • Kvalita elektrické energie a EMC v napájecích systémech.
 • Zvyšování účinnosti elektrických zařízení sloužících pro osvětlení, vytápění a chlazení.
 • Zvyšování spolehlivosti a bezpečnosti napájecích systémů.

Očekávané výstupy

 • Nová zařízení sloužící v rozvodu elektrické energie se zlepšenými energeticko-ekologickými parametry.
 • Nové metodiky, doporučení a modely pro řízení energetických napájecích systémů s obnovitelnými zdroji.
 • Nové konstrukce hlavních funkčních celků výkonových spínacích přístrojů, které se budou vyznačovat menší propuštěnou energií a vyšší omezovací schopností.
 • Zvýšení spolehlivosti dodávky elektrické energie a bezpečnosti elektrických sítí.
 • Vytvoření komplexních optimalizačních modelů, které umožní vytvoření nových algoritmů řízení kogenerativních a trigenerativních zdrojů energie s cílem snížení energetické náročnosti celého systému.
 • Nové metody a algoritmy pro řízení malých i velkých energetických celků, v souladu s vizí SmartGrids (optimalizace celkových nákladů, celkové spotřebované energie a maximální využití obnovitelných zdrojů energie).
 • Nové metodiky a prostředky pro měření, hodnocení a zlepšování kvality elektrické energie.
 • Podrobná analýza materiálů a změn jejich vlastností, vyvolanými jak stárnutím izolace, tak i změnami elektrických veličin s tím souvisejících.
 • Podrobná analýza poruch v napájecích systémech, nové algoritmy a systémy chránění.

ZDROJ:http://www.vutbr.cz/vyzkum-a-vyvoj/centra-vyzkumu, CVOZE


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist