Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Dálnice D3 - Středočeská část získala kladné stanovisko EIA při splnění 172 podmínek

08.02.2012  |  zdroj: MŽP  |  58× přečteno      vytisknout článek

Dálnice D3 - Středočeská část získala kladné stanovisko EIA při splnění 172 podmínek

Dálnice

Ministerstvo životního prostředí vydalo souhlasné stanovisko EIA (posouzení vlivů záměru na životní prostředí) k záměru "D3 - Středočeská část". Kladné stanovisko je podmíněno splněním 172 podmínek k ochraně životního prostředí a veřejného zdraví. K realizaci jsou akceptovatelné obě navržené varianty - západní varianta (západní koridor) a východní varianta (východní koridor) - s tím, že západní varianta je výhodnější z důvodu méně významných negativních vlivů na veřejné zdraví.

Návrh variant západního koridoru je z hlediska posuzování vlivů na životní prostředí rozdělen do 4 úseků s variantním řešením na části těchto úseků. Součástí záměru v západním koridoru je obchvat Jílového u Prahy, přivaděč Týnec nad Sázavou a Václavická spojka. Ve východním koridoru je trasa dálnice D3 členěna do třech dílčích úseků "A", "B" a "C" s variantním řešením na části těchto úseků. Východní koridor je navržen v ose stávající silnice I/3 a s napojením na silniční okruh kolem Prahy počítá přibližně v místech napojení dálnice D1.

Souhlasné stanovisko je podmíněno splněním 172 podmínek, které se vztahují k přípravné fázi záměru, k jeho realizaci i k samotnému provozu. Týkají se klíčových oblastí - např. ochrany veřejného zdraví, vod, fauny a flory, ovzduší, geologie a horninového prostředí, půdy a nerostného bohatství nebo odpadů. Stanovisko obsahuje i řadu podmínek k ochraně fauny, flory a ekosystémů.

Příklady některých podmínek:

  • Realizovat preventivní opatření na minimalizaci hluku při výstavbě (např. protihluková ochrana stacionárních zařízení, dodržování pracovní doby od 6:00 do 21:00 hod, vyloučení provádění hlučných prací v noční době od 21:00 do 7:00 hodin, omezení těžké nákladní dopravy na pracovní dny, minimalizace výstavby o víkendech, omezení hlučných stavebních prací v brzkých ranních a pozdních odpoledních hodinách apod.) s cílem zajistit dodržení limitních hodnot hluku dle nařízení vlády č. 272/2011 Sb.

Proces posuzování vlivů na životní prostředí projednávaného záměru proběhl po formální a věcné stránce v souladu se zákonem. Všechny připomínky vznesené k předmětnému záměru byly vypořádány. Z hlediska ochrany životního prostředí nebyl nalezen takový faktor, který by bránil realizaci záměru za předpokladu dodržení navržených podmínek stanoviska EIA.

Vydané stanovisko EIA je jedním z nezbytných odborných podkladů pro následné správní úřady, v jejichž pravomoci je vydat povolující rozhodnutí (např. územní rozhodnutí, stavební povolení a další). Nejde tedy o rozhodnutí o realizaci či nerealizaci záměru. Povolující úřady (např. příslušný stavební úřad pro územní rozhodnutí apod.) jsou povinny podmínky ze stanoviska EIA převzít do svého rozhodnutí. V případě, že tak u některé podmínky stanoviska EIA neučiní, musí tuto skutečnost řádně zdůvodnit.

Celé znění stanoviska EIA lze nalézt v Informačním systému EIA, na adrese http://www.mzp.cz/eia pod kódem záměru 325.

Michaela Jendeková, tiskové oddělení MŽP


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist